سخنگوی وزارت داخله افغانستان: طالبان آدم نمی‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان شامگاه سه‌شنبه 20 اکتبر در توییتی نوشت، گروه طالبان آدم نمی‌شود و برای این گروه خدا، قرآن و افغانستان مهم نیست.

آرین نوشت: «طالبان مسوول کشتار مردم اند. این گروه در هیچ مرحله به تعهدات خود پابند نبوده است. زندانیان رها‌‌شده‌ی طالب با وجود دست‌ماندن روی قرآن، بخشی از آن‌ها در میدان جنگ برگشتند. نه خدا، نه قرآن، نه افغانستان مهم است و یک کلام این گروه آدم نمی‌شود. طالب بداند که بکشد کشته می‌شود و بس.»

Advertisement

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان دوشنبه 19 اکتبر 2020 در توییتی تاکید کرد، امروز میزان خشونت در افغانستان اندوهبار است و تداوم میزان بلند خشونت می‌تواند روند صلح را تهدید کند.

خلیلزاد نوشت: «ما باید به حرف و محتوای آنچه که بر آن مذاکره شد و اخیراً بر آن تفاهم شد، پابند بمانیم، چون راه برای کاهش تلفات افغان‌ها و نگهداشت یک فرصت تاریخی صلح را میسر می‌سازد، که نباید از دست برود.»

خلیلزاد اضافه کرد، این باور که برای بُردن امتیاز در میز مذاکرات باید خشونت را شدت بخشید، بسیار خطرناک است. این گونه یک روش می‌تواند که روند صلح را آسیب رسانیده و سبب تکرار محاسبات نادرست گذشتهٔ رهبران افغان شود.

او علاوه کرد: «تداوم میزان بلند خشونت می‌تواند روند صلح و توافق‌نامه و این درک بُنیادی را تهدید کند که راه حل نظامی وجود ندارد. باوجود آن که اخیراً بر ضرورت کاهش خشونت مجدداً تاکید شد، امروز میزان خشونت در افغانستان اندوهبار است.»

خلیلزاد اظهار کرد: «اتهامات بی بُنیاد در مورد تخطی‌ها و بیانات تحریک‌کننده، سبب پیشرفت صلح نمی‌شود. به جای آن، ما باید بدنبال پیروی جدی از تمام مواد توافق‌نامه ایالات متحده – طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان باشیم، و تعهد برای کاهش تدریجی خشونت را نادیده نگیریم.»

شایان ذکر است که این اظهارات در شرایطی نشر شده که در نتیجه انفجار یک موتر(خودرو) بمب‌گذاری شده یک‌شنبه 18 اکتبر 2020 در ولایت غور افغانستان 16 نفر کشته شدند و بیش از 100 نفر دیگر زخم برداشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم