حل مشکلات مهاجرین افغان محور گفت‌وگوی مقام‌های افغانستان و یونان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه افغانستان سه‌شنبه 20 اکتبر با نشر اعلامیه‌ای نوشت، میرویس ناب معاون سیاسی این وزارت در سفری رسمی به یونان با مقام‌های آن کشور و کمیشنرعالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در مورد حل مشکلات مهاجرین افغان گفت‌وگو کرد.

در این اعلامیه آمده، میرویس ناب در دیدار با نوتیس میتاراخی وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان در مورد ادغام سریع پناهندگان افغان در جامعه یونان موافقت کرد.
در این اعلامیه ذکر شده: «در این ملاقات طرفین برای رسیدگی به مشکلات پناهجویان در یونان به‌ویژه در جزیرۀ لیسبوس صحبت کردند و روی راه‌اندازی برنامه‌های مؤثر برای ادغام سریع پناهندگان افغان در جامعۀ یونان از طریق تسریع و افزایش برنامه‌های آموزشی حرفه‌یی موافقت کردند.»

براساس این اعلامیه: «هردو جانب بر حمایت‌های بیشتر حقوقی از مهاجرین تأکید نمودند. افزون بر این، دو جانب روی ایجاد شرایط و تسهیلات لازم و فراهم‌سازی فرصت‌های سفر مهاجرت قانونی اتباع افغانستان و امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های دوجانبه توافق کردند. دو طرف پذیرفتند که عودت مهاجران افغانستان از یونان با درنظرداشت واقعیت‌های امنیتی در افغانستان، داوطلبانه و باعزت صورت خواهد گرفت.»

همچنان میرویس ناب معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان در دیدار با فلیپی لکلرک رئیس دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در یونان در مورد حل فوری مشکلات مهاجرین افغان صحبت کرد.
در اعلامیه وزارت امور خارجه افغانستان آمده: «در این ملاقات طرفین روی حل فوری مشکلات مهاجرین در جزیرۀ لیسبوس و سراسر یونان و راهکارهای مفید برای ادغام سریع پناهندگان افغان در جامعۀ یونان توأم با فراهم سازی برنامه‌های آموزش زبان یونانی، تأکید کردند. همچنان راجع به تداوم و تقویت همکاری‌ها و هماهنگی‌های متقابل، صحبت کردند.»

شایان ذکر است که این گفته‌های در شرایطی صورت گرفته که بزرگترین اردوگاه پناهجویان در یونان که بیش از 70 درصد از ساکنان آن را شهروندان افغان تشکیل می‌داد، به تاریخ 9 سپتامبر 2020 طعمه حریق شد و به‌طور کامل از بین رفت.

رسانه‌های یونانی گزارش داده بودند، «اردوگاه موریا» که در شمال شرق «مایتیلن» (Mytilene)، مرکز جزیره لسبوس قرار داشت، محل اقامت 13 هزار نفر پناهجو بود که در این آتش‌سوزی به‌شکل کامل از بین رفت. به گفته فعالان حقوق بشر این «مرکز نگهداری پناهجویان» چهار برابر بیش از ظرفیت استاندارد را در خود جای داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید