افتتاح اولین مرکز جراحی قلب در افغانستان؛ 120 هزار کودک بیماری سوراخ قلب دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان سه‌شنبه 20 اکتبر اولین مرکز جراحی قلب برای اطفال را در شهر کابل افتتاح کرده گفت، در حال حاضر حدود 120 هزار کودک در این کشور به بیماری سوراخ قلب مبتلا هستند.

وزارت صحت عامه افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، عثمانی اضافه کرد، این نخستین مرکز جراحی قلب برای اطفال در سکتور دولتی است که در چارچوب شفاخانه «صحت طفل اندراگاندی» ایجاد شده است.

او اضافه کرد، این مرکز جراحی قلب برای اطفال به کمک مالی کشور ایتالیا به گونه اساسی، معیاری و مجهز با وسایل طبی ایجاد شده است.

عثمانی علاوه کرد، قرار است نخستین عملیات قلبی در هفته آینده در این مرکز به گونه رایگان انجام شود و بیمارانی که از طریق اداره سره میاشت و دیگر جاها در این مرکز معرفی می‌گردد تحت عملیات قرار خواهند گرفت.

عثمانی اظهار کرد: «شماری از داکتران که به کمک مالی کشور ایتالیا برای آموزش به بیرون از کشور فرستاده شده بود، اکنون آنان در این مرکز جذب شده و عملیات‌های قلبی توسط آنان انجام می‌شود. ما در تلاش استیم تا روند خدمات را در این مرکز گسترش دهیم و زمینه عملیات‌های پیچیده دیگر قلبی را نیز در آن فراهم نماییم.»

وزارت صحت عامه افغانستان گفته است، در حال حاضر حدود 120 هزار کودک در افغانستان مبتلا به بیماری سوراخ قلب اند که از این میان ماهانه حدود 100 تن در بیرون و داخل این کشور تحت عملیات قرار می‌گیرند.

شایان ذکر است که در گذشته بیشتر کودکان افغان مبتلا به بیماری سوراخ قلب برای تداوی به بیرون از افغانستان منتقل می‌شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید