.
.
.

دبیر کل ناتو: طالبان به تعهد خود عمل کنند و خشونت‌ها را کاهش دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو پنج‌شنبه شب 15 اکتبر در دیدار با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا تاکید کرد که طالبان باید به تعهدات خود عمل کنند و میزان غیرقابل قبول خشونت‌ها را در افغانستان کاهش دهند.

دبیر کل ناتو همچنان در توییتی نوشت: «گفت‌وگوهای جاری صلح در دوحه یک فرصت تاریخی را برای افغانستان فراهم کرده است، اما طالبان باید به تعهدات خود عمل کنند و خشونت‌ها را کاهش دهند.»

استولتنبرگ در حالی خواستار کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان در افغانستان شد که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پنج‌شنبه 15 اکتبر در توییتی نوشت، با گروه طالبان توافق شده تا خشونت در این کشور کاهش یابد.

خلیلزاد نوشت: «بدنبال چندین ملاقات جنرال میلر (فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان) و من با طالبان، ما توافق نمودیم که در مطابقت جدی با تطبیق تمام عناصر توافق‌نامه ایالات متحده و طالبان و تمام تعهدات ارائه شده، اقدامات را دوباره مرتب سازیم. این به معنی کاهش شمار عملیات‌ها است.»

او در اضافه کرد، در حال حاضر شمار زیاد افغان‌ها می‌میرند، با این توافق انتظار می‌رود که این شمار به گونهٔ قابل ملاحظه کاهش یابد.

خلیلزاد تأکید کرده: «در هفته‌های اخیر حملات رو به افزایش بوده‌اند که روند صلح را تهدید نموده و هشداری است برای افغان‌ها و حامیان منطقهٔ و بین‌المللی آنها. ما سهم خود را انجام خواهیم داد و فعالانه از تطبیق نظارت خواهیم کرد. تمام طرف‌ها باید مسؤلیت‌های شانرا ادا نمایند.»

شایان ذکر است که در این روزها با ادامه مذکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر گراف ناامنی در این کشور نیز افزایش یافته‌است.