دیدبان جهانی حقوق بشر خواستار توقف فوری آزمایش بکارت زنان در افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به دنبال نشر گزارش تحقیقی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، دیدبان جهانی حقوق بشر عصر دوشنبه 12 اکتبر از از حکومت این کشور خواست، هرچه زودتر آزمایش غیرقانونی بکارت را متوقف کند.

دیدبان حقوق بشر در اعلامیه‌ای تاکید کرد که آزمایش بکارت یک عمل غیر علمی و تحقیرآمیز برای زنان است، این نهاد در اعلامیه‌اش نوشت: «علی‌رغم تاکید وزارت صحت افغانستان از جلوگیری این کار، هنوز هم آزمایش بکارت بدون رضایت صورت می‌گیرد.»

Advertisement

این نهاد از محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان خواست تا غنی آزمایش‌ بکارت را با یک فرمان اجرایی پایان دهد و این فرمان را عملی بسازد.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان یک‌شنبه 11 اکتبر اعلام کرده بود، 92 درصد از آزمایش‌های نسایی (معاینات عدلی‌ـ‌ طبی ) در این کشور بدون رضایت زنان و حکم دادگاه صورت می‌گیرد و آزمایش غیرقانونی بکارت هنوزهم ادامه دارد.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان با نشر گزارش تحقیقی خود نوشت، در این تحقیق در 13 ولایت این کشور با 129 زن از جمله 62 زن متأهل، 34 دختر مجرد، 12 تن نامزد، 14 تن بیوه و هفت تن مطلقه صحبت شده است که بعد از انفاذ کود جزا آزمایش نسایی را گذرانده اند.

در این گزارش تحقیقی آمده، از مجموع 129 زن؛ 78 تن آنها در زندان‌ها، 9 تن در نظارت خانه‌های پولیس و 42 تن باقی مانده در خانه‌های امن سکونت داشته اند.

کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان تاکید کرده، اجرای این معاینه با ویژگی که دارد، توهین‌آمیز و تحقیرکننده بوده و نقض کرامت انسانی زن شمرده می‌شود.

شایان ذکر است که این تحقیق کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در شرایطی نشر شده که کمیته قوانین کابینه این کشور اخیراً با تعدیل قانون اعلام کرده بود، آزمایش بکارت مشروط به رضایت زن و حکم دادگاه با صلاحیت می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم