تحقیق تازه؛ آزمایش غیرقانونی بکارت در افغانستان هنوزهم ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان یک‌شنبه 11 اکتبر اعلام کرد، 92 درصد از آزمایش‌های نسایی (معاینات عدلی‌ـ‌ طبی ) در این کشور بدون رضایت زنان و حکم دادگاه صورت می‌گیرد و آزمایش غیرقانونی بکارت نیز هنوزهم ادامه دارد.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان امروز با نشر گزارش تحقیقی خود نوشت، در این تحقیق در 13 ولایت این کشور با 129 زن از جمله 62 زن متأهل، 34 دختر مجرد، 12 تن نامزد، 14 تن بیوه و هفت تن مطلقه صحبت شده است که بعد از انفاذ کود جزا آزمایش نسایی را گذرانده اند.

در این گزارش تحقیقی آمده، از مجموع 129 زن؛ 78 تن آنها در زندان‌ها، 9 تن در نظارت خانه‌های پولیس و 42 تن باقی مانده در خانه‌های امن سکونت داشته اند.

براساس این تحقیق: «یافته‌های این تحقیق نشان داده است که معاینات اجباری نسایی یعنی معاینات پرده بکارت و معایناتی که برای اثبات جرایم تجاوز جنسی، زنا و لواط انجام می‌شود، توهین‌آمیز و تحقیرکننده بوده و نقض کرامت انسانی زنان شمرده می‌شود. انجام این معاینات برخلاف مفاد قواعد و مقررات بین‌المللی شامل منشور سازمان ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق‌بشر، میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و كنوانسيون منع شكنجه می‌باشد.»

کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان تاکید کرده، اجرای این معاینه با ویژگی که دارد، توهین‌آمیز و تحقیرکننده بوده و نقض کرامت انسانی زن شمرده می‌شود.

شایان ذکر است که این تحقیق کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در شرایطی نشر شده که کمیته قوانین کابینه این کشور اخیراً با تعدیل قانون اعلام کرده بود، آزمایش بکارت مشروط به رضایت زن و حکم دادگاه با صلاحیت می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم