.
.
.

رویترز: هیأت‌های دولت افغانستان و طالبان روی طرزالعمل کاری مذاکرات صلح توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع رسمی سه‌شنبه 6 اکتبر گزارش داد که هیأت‌های مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در دوحه قطر روی طرزالعمل کاری مذاکرات صلح به توافق رسیدند.

این منابع رسمی اضافه کردند، این طرزالعمل کاری دارای 19 ماده است که به همکاری مقام‌های آمریکایی حاصل شد و هیأت‌های مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان مکلف هستند در جریان گفت‌وگوهای صلح این طرزالعمل را رعایت کنند.

مراسم افتتاح اولین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان سه هفته پیش در دوحه قطر برگزار شد و گروه‌های تماس هر دو طرف کارش را روی تهیه طرزالعمل کاری برای آغاز مذاکرات رسمی شروع کردند.

در همین حال، محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان دوشنبه 5 اکتبر امسال وارد دوحه قطر شد و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور برای جلب حمایت از روند صلح امروز سه‌شنبه به هند رفت.
از سوی دیگر، در این روزها سطح خشونت‌ها در افغانستان هم‌زمان با آغاز مذاکرات صلح میان دولت کابل و طالبان نیز افزایش یافته است.

وزارت امور داخله افغانستان تایید کرد، در نتیجه حمله انتحاری دوشنبه 5 اکتبر 2020 بالای کاروان موترهای (خودرو) والی لغمان این کشور هشت نفر کشته شدند و 30 نفر دیگر زخم برداشتند.

طارق آرین سخنگوی این وزارت در توییتی نوشت، این رویداد در ساحه سه راهی «سلطان غازی بابا» شهر مهترلام مرکز ولایت لغمان رخ داد.

همچنان، شنبه هفته جاری یک حمله مرگبار انتحاری در ولایت ننگرهار در شرق این کشور رخ داد. وزارت امور داخله افغانستان تایید کرد، در نتیجه انفجار یک موتر(خودرو) بمب‌گذاری شده در ولسوالی «غنی‌خیل» ولایت ننگرهار 15 غیرنظامی کشته شدند و 40 غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

آمریکا: سطح خشونت و تلفات در افغانستان خیلی بالاست باید آتش‌بس شود

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان سه‌شنبه 6 اکتبر در توییتی نوشت، سطح خشونت در افغانستان و تلفات افغان‌ها «خیلی بالاست» باید آتش‌بس شود.

خلیلزاد در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان در دوحه قطر گفت: «سطح خشونت خیلی بالاست و تعداد زیادی از افغان‌ها جان‌های شانرا از دست دادند. ما در حال فشار آوردن هستیم تا خشونت به صورت قابل توجه کاهش یابد تا منجر به یک آتش‌بس جامع و دایمی شود.»

خلیلزاد اضافه کرد، آمریکا از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند تا یک توافق سیاسی به میان آید و جنگ چند دهه افغانستان پایان یابد.

او خطاب به رئیس‌جمهوری افغانستان تاکید کرد، افغان‌ها نباید بگذارند که فرصت‌های صلح از بین برود و آمریکا هر دو جانب را برای رسیدن به یک توافق‌نامه سیاسی تشویق می‌کند.

قابل ذکر است که اسکات میلر فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز اخیراً از طالبان خواست که سطح خشونت‌ها را در این کشور کاهش دهند.