.
.
.

آمریکا: سطح خشونت و تلفات در افغانستان خیلی بالاست باید آتش‌بس شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان سه‌شنبه 6 اکتبر در توییتی نوشت، سطح خشونت در افغانستان و تلفات افغان‌ها «خیلی بالاست» باید آتش‌بس شود.

خلیلزاد در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان در دوحه قطر گفت: «سطح خشونت خیلی بالاست و تعداد زیادی از افغان‌ها جان‌های شانرا از دست دادند. ما در حال فشار آوردن هستیم تا خشونت به صورت قابل توجه کاهش یابد تا منجر به یک آتش‌بس جامع و دایمی شود.»

خلیلزاد اضافه کرد، آمریکا از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت می‌کند تا یک توافق سیاسی به میان آید و جنگ چند دهه افغانستان پایان یابد.

او خطاب به رئیس‌جمهوری افغانستان تاکید کرد، افغان‌ها نباید بگذارند که فرصت‌های صلح از بین برود و آمریکا هر دو جانب را برای رسیدن به یک توافق‌نامه سیاسی تشویق می‌کند.

شایان ذکر است که در این روزها سطح خشونت‌ها در افغانستان هم‌زمان با آغاز مذاکرات صلح میان دولت کابل و طالبان افزایش یافته است.

وزارت امور داخله افغانستان تایید کرد، در نتیجه حمله انتحاری دوشنبه 5 اکتبر 2020 بالای کاروان موترهای (خودرو) والی لغمان این کشور هشت نفر کشته شدند و 30 نفر دیگر زخم برداشتند.

طارق آرین سخنگوی این وزارت در توییتی نوشت، این رویداد در ساحه سه راهی «سلطان غازی بابا» شهر مهترلام مرکز ولایت لغمان رخ داد.

همچنان، شنبه هفته جاری یک حمله مرگبار انتحاری در ولایت ننگرهار در شرق این کشور رخ داد. وزارت امور داخله افغانستان تایید کرد، در نتیجه انفجار یک موتر(خودرو) بمب‌گذاری شده در ولسوالی «غنی‌خیل» ولایت ننگرهار 15 غیرنظامی کشته شدند و 40 غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

هرچند سه هفته از مراسم افتتاحیه مذاکرات صلح میان هیأت‌های دولت کابل و گروه طالبان در دوحه قطر می‌گذرد، اما دو طرف هنوز نتوانسته در مورد طرزالعمل کاری این مذاکرات به توافق برسند.