صالح: اسلام دین مقدس است نه دوکان برای کسب شهرت و لیلام تفسیر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان یکشنبه 4 اکتبر در صفحه رسمی فیسبوکش نوشت، اسلام دین مقدس است نه دوکان برای کسب شهرت و لیلام تفسیر آن.

امرالله صالح نوشته است: «اسلام دین مقدس است نه دوکان برای کسب شهرت و لیلام تفسیر آن. راه رسیدن به خدا از قلب‌های مان میگذرد پس دستار و عصای هیچکس آنتن وصل به خدا نیست. از قباها و دستارها نهراسید و به محتوا توجه نمایید.»

Advertisement

او در ادامه نوشته است: «باز کردن قران و مطالعه آن در انحصار کسی نیست. هروقت تمام افراد جامعه قران خوان شدند آنهایی که از دین دوکان ساخته اند بازار شان سقوط میکند که باید بکند. چیزی دور و بر یک هزار و پنجصد ملیون انسان مسلمان اند که اکثر آنها مهارت خوانش قران با تجوید را یاد ندارند. پس آنهاییکه بخاطر دوکانداری خود قران را میخواهند در انحصار داشته باشند مرشد نه بلکه مانع اند. در دین جبر نیست و تماس هر فرد با خدا مستقیم است. دیانت و آگاهی از دین باید از انحصار یک حلقه بیرون شده و به داشته همگانی مبدل گردد.»

با آنکه صالح از شخص یا گروهی خاصی نام نبرده، اما قبل از این بارها معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان از طرز فکر طالبان انتقاد کرده است. او چندی قبل در نشستی گفته بود، هر چیز را از طالبان سوال کنید، می‌گویند اسلامی باشد. فقط یک جمله از پیش طالبان باقی مانده که بگویند، آب و هوای افغانستان هم اسلامی باشد.

او به تاریخ 14 سپتامبر در مطلبی تحت عنوان «پایه‌های اعتماد به نفس» نوشت، طالبان یک گروه کوچک «زشت و خشن» است و منتظر ذوب شدن طالب در کوره‌ای جامعه باشید.

صالح این مطلب را در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نشر کرده و در آن آمده: «طالب یک گروه کوچک زشت و خشن است. جمهوریت یک اکثریت ارزش محور و انسانی. پس تشویش نکنید ومنتظر ذوب شدن طالب در کوره‌ای جامعه باشید. تاریخ گواه پیروزی زشتی بر زیبایی نیست و نخواهد بود».

صالح همچنان 21 سپتامبر در مراسم تجلیل از روز جهانی صلح در کابل گفت، در دوره حاکمیت گروه طالبان در این کشور ده‌ها هزار دختر به نکاح اجباری درآمدند. او گفت: «در دوره طالبان، بیشترین درد را مردم فقیر دیدند و وزرا و مقام‌ها فرار کردند. مردم فقیر را شلاق زدند، در آن زمان، ده‌ها هزار دختر به نکاح اجباری در آمدند، سر مردم مسلمان، نماز اجباری خواندند، فرهنگ‌ستیزی کردند، به زنان بدون محرم اتهام رابطه‌ نامشروع بستند، جایگاه افغانستان را در جهان پایین آوردند، عشر و زکات گرفتند و حکومت اندیوالی(رفاقت) راه انداختند».

قابل ذکر است که کاروان موترهای امرالله صالح در 9 سپتامبر در شهر کابل آماج حمله انفجاری قرار گرفت.

امرالله صالح پس از این انفجار در پیام تصویری اعلام کرد، از این انفجار جان سالم بدر برده، اما به گونه سطحی زخم برداشته است ولی شماری از محافظین وی زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم