کمک 100 میلیون دالری بانک جهانی برای رشد اقتصادی افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت مالیه (دارایی) افغانستان سه‌شنبه 29 سپتامبر اعلام کرد، بانک جهانی به هدف تأمین ثبات سکتور مالی و تسریع روند احیای اقتصادی این کشور مبلغ 100 میلیون دالر کمک کرد.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای نوشت، هیات مدیره بانک جهانی امروز مبلغ 100 میلیون دالر کمک مالی بلاعوض را به منظور تامین ثبات سکتور مالی افغانستان و حمایت از تجارت‌های کوچک تصویب کرد.

در این اعلامیه آمده: «این کمک مالی که توسط اداره انکشاف بین‌المللی، بخش فراهم کننده کمک‌های مالی بانک جهانی برای فقیر ترین کشورهای جهان، فراهم می‌گردد در چوکات "پروژه تقویت سیستم مالی افغانستان" به‌منظور ارتقای ظرفیت د افغانستان بانک در راستای تطبیق مقررات مالی و ایفای بهتر نقش نظارتی‌اش به مصرف خواهد رسید.»

در ادامه این اعلامیه ذکر شده: «این پروژه به د افغانستان بانک کمک خواهد کرد تا سیستم تضمین بیمه، زیرساخت‌های مالی چون ثبت قرضه‌ها و اعتبارات عامه و ثبت وثایق و حقوق رهنی را تقویت نموده و سبب مدرن سازی سیستم تکنالوژی معلوماتی در این بانک خواهد شد. تطبیق این پروژه سبب بهبود ثبات نظام مالی افغانستان و تسهیل میانجیگری مالی خواهد گردید.»

وزارت مالیه افغانستان علاوه کرد، این پروژه دسترسی شرکت‌های کوچک و متوسط را به منابع مالی از طریق فراهم آوری قرضه‌ها و مساعدت‌های تخنیکی تسهیل خواهد کرد.

شایان ذکر است که این کمک مالی بانک جهانی در شرایطی صورت گرفته که محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان چهارشنبه 23 سپتامبر 2020 در نشستی که از سوی مجمع جهانی اقتصاد در مورد مبارزه با ویروس کرونا برگزار شده بود گفت، کرونا رشد اقتصادی این کشور را نزدیک به 30 درصد کاهش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید