معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان به حکمتیار: دست از اظهارات خلاف واقع بردارید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر مطبوعاتی سرور دانش معاون دوم ریاست ‌جمهوری افغانستان امروز جمعه 25 سپتامبر به اظهارات گلب‌الدین حمکتیار، رهبر حزب اسلامی واکشن نشان داد.

در اعلامیه‌ دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست‌ جمهوری افغانستان آمده است، حکمتیار باید به جمهوریت احترام بگذارد و دست از اظهارات خلاف واقع و کذب بردارد.

در اعلامیه آمده: «آقای حکمتیار پس از عمری تلاش مسلحانه به این نتیجه رسیده است که می‌تواند در چارچوب قانون و در سایه‌ی نظام جمهوری اسلامی افغانستان زندگی کند و حتی خود را به ریاست جمهوری کاندیدا کند، خوب است به جمهوریت احترام گذاشته، دست از اظهارات خلاف واقع و کذب بر دارد.»

گلب‌الدین حکمتیار اخیرا در یک گفت‌وگو با تلویزیون ملی افغانستان گفته بود: «سرور دانش شهروندی ایران را دارد.» او همچنان سخنان دانش در مورد مقایسه‌ امارت طالبانی و سلطنت محمدزایی و سدوزایی‌ها را شرارت خوانده و تأکید کرد که معاون دوم ریاست‌جمهوری این گفته‌ها را به‌خاطر تحریف روند صلح مطرح کرده است.

حکمتیار همچنان از موضع طالبان در مورد مبناقرارگرفتن فقه حنفی برای پیشبرد مذاکرات بین‌الافغانی صلح، دفاع کرده بود.

روزنامه اطلاعات روز نوشت، دانش این اظهارات گلب‌الدین حکمتیار را «توهین آشکار به پیروان فقه جعفری» خوانده و گفته است که این اظهارات حکمتیار نشانه‌ی بی‌اطلاعی او از مذهب شیعه است.

او گفته است: «بدون تردید هرگونه دامن‌زدن به نفاق قومی و مذهبی به صلاح کشور و مردم افغانستان نیست و تاکنون نیز نتیجه‌ای نداشته است. پس بهتر آن است که به باورهای مردم و مذاهب بزرگ کشور احترام بگذاریم و به تکرار تجربه‌های تلخ گذشته فکر نکنیم.»

دانش تأکید کرده است که هیأت مذاکره‌کننده‌ دولت افغانستان و طالبان «باید با وسعت نظر، حوصله و روادری «همه چیز» را در دور میز مذاکره باید حل کنند.»

از سویی هم، او با اشاره به صحبت‌هایش در مورد مقایسه میان نظام جمهوریت، سلطنت و امارت گفته است که او به هیچ قوم خاصی از جمله ملیت پشتون اشاره نکرده است. معاون دوم ریاست‌جمهوری کشور تأکید کرده است که در صحبت‌هایش به مناسب موضوع صلح، صرفا تعریفی از نوعیت این نظام‌ها ارایه کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید