مشاور اشرف غنی: برای اولین‌ بار ارگ افغانستان با تیمی منسجم مدیریت می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان سه‌شنبه 22 سپتامبر در توییتی نوشت، برای اولین‌بار ارگ ریاست جمهوری این کشور با یک تیم منسجم و هماهنگ مدیریت می‌شود.

مرتضوی اضافه کرد: «یک حلقه کوچک سیاسی، هسته اصلی و کلیت نظام را هدف قرار داده اند. برای اولین‌بار ارگ با یک تیم منسجم و هماهنگ مدیریت می‌شود. تاریخ در باره عملکرد، رفتار و کارنامه سیاست‌مداران به خوبی قضاوت خواهد کرد.»

مرتضوی به گونه غیرمستقیم به واکنش‌های برخی از افراد به اظهارات اخیر سرور دانش معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان اشاره کرده است.

سرور دانش اخیراً در سفری به ولایت بامیان در مرکز ولایت افغانستان گفته بود: «امارت نظامی است متکی بر اراده یک فرد و بدون رأی و حتی بدون رضایت عامه مردم. این نظام با یک نظام کاملا استبدادی و دیکتاتوری هیچ فرقی ندارد.»

دانش اضافه کرد: «نظام طالبانی با سلطنت سدوزایی و محمدزایی که به نام امارت و یا سلطنت از 1747 (1126ش) تا 1978 (1357ش) به مدت بیش از 230 سال بر افغانستان حکومت کردند، از نگاه روح و محتوا هیچ تفاوتی ندارد.»

وی علاوه کرد: «در آن نظام‌ها هم یک گروهی کوچک از یک قبیله به صورت موروثی و با استبداد و دیکتاتوری بر افغانستان حکومت کردند، در نظام امارت نیز حکومت یک یک فرد به طور مادام العمر بر سرنوشت یک ملت مطرح است، بدون رعایت حقوق اساسی شهروندان و آزادی های عمومی و حتی قانون اساسی. نظام امارت یک نظام فراقانونی، نامحدود و مطلقه است.»

شایان ذکر است که این اظهارات سرور دانش در مورد سلطنت سدوزایی و محمدزایی قبیله‌های پشتون افغانستان واکنش‌های را برانگخت.

نصرت رحیمی سخنگوی سابق وزارت امور داخله افغانستان در توییتی از رسانه‌ها و مردم خواست که در مورد اظهارات «توهین‌ و تحقیرآمیز معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان سکوت نکنند.»

شکلا زدران نماینده جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد در توییتی نوشت: «در این شرایط حساس از سوی یک تعداد افراد به بحث‌های حساس قومی و زبانی دامن زده می‌شود که خیلی زشت است. نمی‌دانم این افراد از چنین بحث‌هایی چه سودی می‌برند، در حالیکه خوب می‌دانند نتیجه‌اش جز بدبختی و بی‌اتفاقی چیزی نیست.»

اما دفتر مطبوعاتی سرور دانش معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان به رسانه‌ها گفته است که منظور دانش مقایسه میان امارت و جمهوریت بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید