در روز جهانی صلح حکومت افغانستان از طالبان در خواست آتش‌بس کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امروز دوشنبه 21 سپتامبر مصادف است با روز جهانی صلح. عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با نشر اعلامیه‌ای از طالبان خواست که به آتش‌بس دایمی توافق کنند.

در این اعلامیه آمده، بیشتر از چهل سال است که افغانستان در جنگ و منازعه می‌سوزد و جان‌های زیادی در این جنگ بی‌پایان، از دست رفته است.

در ادامه این اعلامیه ذکر شده: «هنوز متاسفانه زندگی مردم کشور زیر سایه‌ی سیاه و شومِ جنگ و منازعه قرار دارد و همه روزه، افراد بی‌گناه، زنان و کودکان از سراسر کشور در این درگیری‌ها، قربانی می‌شوند».

در این اعلامیه تاکید شده که افغانستان در یک مقطع تاریخی قرار دارد و هیأت دولت این کشور با اراده و نیت صلح به مذاکرات با طالبان حاضر شده است، توقع می‌رود که گروه طالبان نیز به فراخوان عدم خشونت و آتش‌بس در کشور لبیک گفته و برای یک آینده صلح‌آمیز دست یاری دهند.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در این اعلامیه‌ای خود اظهار کرد: «جای شکی نیست که همه مردم از ادامه جنگ و درگیری‌ها در کشور به شدت بیزار و خسته‌اند. از سویی هم، تاریخ ثابت کرده است که جنگ راه حل اختلاف‌ها نیست و تنها مذاکره و گفت‌وگوست که می‌تواند زمینه یک زندگی مسالمت آمیز را مساعد سازد. تحقق صلح منوط به تعریف ارزش‌های مشترک از طریق گفت‌وگو، مذاکره، روا داری، تفاهم و احترام به حقوق انسانی می‌باشد».

وی از همه کشورهای منطقه و جهان که از روند صلح افغانستان حمایت می‌کنند ستایش کرده و گفته است، امنیت کشورش به امنیت جهان و منطقه پیوند تنگاتنگ دارد و تأمین امنیت در این کشور فرصت‌های بیشتر برای روابط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با همه کشورها فراهم می‌کند.

شایان ذکر است که مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان شنبه هفته گذشته در دوحه قطر آغاز شد و هنوزهم ادامه دارد، اما آمریکا افزایش خشونت‌ها را در افغانستان «تأسف‌آور» گفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید