امرالله صالح: در دوره طالبان ده‌ها هزار دختر به نکاح اجباری درآمدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان دوشنبه 21 سپتامبر در مراسم تجلیل از روز جهانی صلح در کابل گفت، در دوره حاکمیت گروه طالبان در این کشور ده‌ها هزار دختر به نکاح اجباری درآمدند.

به گزارش خبرگزاری افق، صالح اضافه کرد: «در دوره طالبان، بیشترین درد را مردم فقیر دیدند و وزرا و مقام‌ها فرار کردند. مردم فقیر را شلاق زدند، در آن زمان، ده‌ها هزار دختر به نکاح اجباری در آمدند، سر مردم مسلمان، نماز اجباری خواندند، فرهنگ‌ستیزی کردند، به زنان بدون محرم اتهام رابطه‌ نامشروع بستند، جایگاه افغانستان را در جهان پایین آوردند، عشر و زکات گرفتند و حکومت اندیوالی(رفاقت) راه انداختند».

صالح ادامه داد، تشکیلات طالبان، استوار به «اندیوالی» است و به همین ترتیب دادگاه، اقتصاد و حتا رهایی زندانیان این گروه هم استوار بر رفاقت است و این گروه چیزی به نام حاکمیت قانون را نمی‌شناسد.

وی علاوه کرد، اکنون گروه طالبان یک فرمانده خود را در ولسوالی خواجه‌غار ولایت تخار افغانستان متهم به تجاوز جنسی است با آن‌که تجمع‌های اعتراضی جریان دارد، محاکمه نمی‌کند.

امرالله صالح اظهار کرد، هیأت طالبان در روند مذاکرات صلح در مقابل سوال‌های هیأت دولت افغانستان هیچ پاسخی ندارد و آب خواهد شد.

شایان ذکر است که این اظهارات معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان در شرایطی مطرح شده که در این روزها روند مذاکرات صلح میان هیأت‌های دولت کابل و طالبان در دوحه قطر ادامه دارد و هم‌زمان خشونت‌ها در این کشور نیز شدت گرفته است.

آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا و سازمان ملل از افزایش خشونت‌ها در افغانستان هم‌زمان با آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی ابراز نگرانی کرده اند و از همه طرف‌های درگیر خواستند که آتش‌بس کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید