کمیسیون حقوق‌بشر: وضعیت پناهجویان افغان در یونان وخیم است توجه جدی‌تر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان دوشنبه 14 سپتامبر در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت، در پی آتش‌سوزی در اردوگاه موریا در یونان، وضعیت ‌پناهجویان به‌ویژه پناهجویان افغان در شرایطی وخیم‌ قرار گرفته‌اند باید به وضعیت آنها توجه جدی‌تر شود.

این کمیسیون اضافه کرد: «بر بنیاد حقوق بین‌المللی پناهندگان، از نهادهای حقوق بشری و سازمان‌های امداد‌رسان‌ بین‌المللی خواسته می‌شود که در زمینه بهبود وضعیت اسکان پناهجویان، به‌ویژه دسترسی آنها‌ ‌به‌ لوازم صحی ‌و مواد غذایی، ‌توجه جدی‌تر کنند».

گفتنی است که بزرگترین اردوگاه پناهجویان در یونان که بیش از 70 درصد از ساکنان آن را شهروندان افغان تشکیل می‌داد، ساعات اولیه روز چهارشنبه 9 سپتامبر 2020 طعمه حریق شد و به‌طور کامل از بین رفت.

بر اساس گزارش رسانه‌های یونانی «اردوگاه موریا» که در شمال شرق «مایتیلن» (Mytilene)، مرکز جزیره لسبوس قرار داشت، محل اقامت 13 هزار نفر پناهجو بود که در این آتش‌سوزی به‌شکل کامل از بین رفت. به گفته فعالان حقوق‌بشر این «مرکز نگهداری پناهجویان» چهار برابر بیش از ظرفیت استاندارد را در خود جای داده بود.

جزیره لسبوس در نزدیکی ساحل ترکیه قرار دارد و به این دلیل از سال 2015 محل تجمع مهاجرانی شده است که خواهان رفتن به اروپا هستند.

شایان ذکر است این اردوگاه برای دو هزار پناهجو ساخته شده بود اما مقامات یونانی درنهایت نزدیک به 13 هزار پناهجو که 70 درصد از پناهجویان آن افغان هستند را در آن جای دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید