اولین نشست مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان در قطر آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی منابع خبری گزارش دادند که اولین نشست مذاکرات صلح شنبه 12 سپتامبر میان هیأت دولت افغانستان و هیأت طالبان در دوحه قطر آغاز شد.

خبرگزاری افق نوشت، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در مراسم افتتاح این مذاکرات در قطر گفت: «ما به نیت پایان جنگ به این‌جا آمده‌ایم و مردم ما یک نظام بربنیاد قانون اساسی را می‌خواهند. جنگ افغانستان برنده و بازنده ندارد و مشکلات باید از راه مذاکره حل شوند».

عبدالله ادامه داد: «باور داریم که مثل دو برادر مشکل مارا از راه مذاکره حل خواهیم کرد و دست بدست هم بدهیم تا افغانستان را از مشکلات نجات دهیم».

همچنان، ملا برادر معاون رهبر طالبان در مراسم افتتاح این مذاکرات گفته است، افغانستان باید یک نظام اسلامی داشته باشد که تمامی شهروندان این کشور خود را در آن بیبینند.

طلوع نیوز نوشت، این نشست در هتلی برگزار ‌شده‌است که حدود شش ماه پیش توافق‌نامۀ صلح میان آمریکا و طالبان در آن‌جا امضا شد و قرار است به‌روز دوشنبه هفته جاری نماینده‌گان افغانستان و طالبان در هتل دیگری در دوحه گفت‌وگوهای روبه‌رو را رسماَ آغاز کنند.

نشست کنونی تا پس از چاشت امروز ادامه خواهد یافت و طرف‌ها روی آغاز رسمی مذاکرات صلح گفت‌وگو خواهند کرد.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژۀ واشنگتن برای صلح افغانستان، جنرال سکات میلر فرماندۀ کل نیروهای خارجی در افغانستان و شماری از مقام‌های قطری در نشست امروزی حضور دارند.

از سوی دیگر، هیأت 21 نفری دولت افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان شامگاه جمعه 11 سپتامبر وارد دوحه قطر شد.

شایان ذکر است که رهایی پنج هزار زندانی گروه طالبان یکی از شروط مهم این گروه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی بود که روند مبادله زندانیان میان دولت افغانستان و طالبان پایان یافت و این مذاکرات نیز آغاز شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید