واکنش فرانسه و آسترالیا به آزادی 6 زندانی طالبان که شهروندان آنان را کشته بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانسه و آسترالیا با رهایی شش زندانی طالبان که شهروندان این دو کشور را به قتل رسانده اند، مخالفت کردند.

وزارت امور خارجه فرانسه طی اعلامیه‌ای با آزادی این زندانیان گروه طالبان مخالفت‌اش را نشان داد.

وزارت خارجه فرانسه گفت، پاریس مخالف رهایی این افراد طالبان است که در ارتکاب جنایت علیه شهروندان فرانسه‌یی گناه‌کار شناخته شده‌اند. پاریس گفت که دولت افغانستان ضیااحمد و عبدالله غلام را که به جرم قتل بتینا گوازلارد، شهروند فرانسه و کارمند کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل در افغانستان محکوم شده بودند، آزاد کرده است.

در اعلامیه آمده است که پاریس آماده حمایت از گفت‌وگوهای صلح در افغانستان است اما باید منافع و حقوق قربانیان جنگ و «تروریسم» در افغانستان در این گفت‌وگوها در نظر گرفته شود، زیرا این مورد از شرایط لازم برای ثبات پایدار و برقراری امنیت در افغانستان است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از ماریس پین، وزیر خارجه آسترالیا نوشت، این کشور با آزادی یک زندانی طالب که در سال 2012 متهم به قتل سه نظامی آسترالیایی‌ است، مخالف است.

حکومت افغانستان به تاز‌گی شش زندانی گروه طالبان را برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آزاد و از کابل به قطر منتقل کرد. گفته شده که این شش زندانی در دوحه زیر نظر خواهند بود.

قرار است مذاکرات صلح بین‌الافغانی میان دولت افغانستان و گروه طالبان روز شنبه 12 سپتامبر 2020 در دوحه قطر آغاز شود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نیز جمعه 11 سپتامبر اعلام کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در نشست مذاکرات بین‌الافغانی شرکت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید