رئیس جدید هیأت مذاکره‌کننده طالبان کیست و چه جایگاهی دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در آستانه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در صفوف رهبری گروه طالبان تغییرات اساسی به میان آمد که مولوی عبدالحکیم به عنوان رئیس جدید هیأت مذاکره‌کننده این گروه تعیین شد.

شبکه طلوع نیوز نوشت، مولوی عبدالحکیم از پشتون‌های درانی از قوم اسحاق‌زایی و باشنده اصلی ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار در جنوب افغانستان می‌باشد. وی یکی از رهبران برجسته گروه طالبان است و در نزد افراد این گروه جایگاه «استاد» را دارد و با ملا اختر منصور رهبر سابق این گروه رابطه نزدیک داشت.

منابع نزدیک به طالبان به شبکه طلوع نیوز گفته اند، مولوی عبدالحکیم به عنوان قاضی‌القضات طالبان مهم‌ترین فتواهای این گروه را صادر می‌کند و وی با صلاحیت کامل در میز گفت‌وگوها در برابر هیأت حکومت افغانستان چانه‌زنی خواهد کرد.

این منایع اضافه کردند، مولوی عبدالحکیم که برای بسیاری از مقام‌های بلندپایۀ طالبان جایگاه استاد را دارد و یکی از افراد نزدیک به ملا منصور رهبر پیشین گروه طالبان بود که حتا پس از کشته شدن منصور این احتمال وجود داشت که وی همچون رهبر گروه طالبان برگزیده شود.

سید اکبر آغا فرمانده پیشین طالبان گفته است: «قاضی عبدالحکیم یک ملای خوب است و همراه با من در مدرسه حقانیه به مدت دو سال یکجا درس خوانده‌‎است و اکثر طالبان شاگردان وی استند».

اولین نشست میان هیأت مذاکره‌کننده طالبان و اعضای دفتر آنها در قطر

گروه طالبان یک‌شنبه 6 سپتامبر2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، اولین نشست میان اعضای تیم مذاکره‌کننده این گروه و اعضای دفتر سیاسی آنها در دوحه قطر برگزار شد.

در این اعلامیه آمده بود، ملا برادر آخند معاون رهبر گروه طالبان در این نشست در مورد وظایف اعضای تیم مذاکره‌کننده این گروه صحبت کرد.

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان به تازگی در توییتی نوشت، تیم مذاکره‌کننده این گروه اعلام شد و 21 عضو دارد.

مجاهد در ادامه نوشت، مولوی عبدالحکیم رئیس تیم مذاکره‌کننده طالبان و شیرمحمد عباس ستانکزی معاون وی تعیین شدند، همچنان محمد نعیم وردک به عنوان سخنگوی جدید دفتر سیاسی طالبان در قطر معرفی شد.

از سوی دیگر، در این روزها آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح میان دولت افغانستان و طالبان یکی از مهم‌ترین موضوعات این کشور است، اما محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور هشدار داد که «افغانستان را کسی تقسیم کرده نمی‌تواند».

محمد اشرف غنی تاکید کرد: «افغانستان را کسی تقسیم کرده نمی‌تواند، در افغانستان من و تو نیست، ما هستیم و ارادۀ ملی ما را هیچ کسی زیر پا نمی‌تواند».

محمد اشرف غنی این اظهارات را در آستانه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح بیان کرد و قرار است این مذاکرات در آینده خیلی نزدیک آغاز شود.

در همین رابطه، هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان به ریاست محمد معصوم ستانکزی نیز آماده شده و قرار است این هیأت در آینده نزدیک به قطر سفر کند.

همچنان، وزارت امور خارجه آمریکا نیز به تازگی اعلام کرد که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه واشنگتن برای صلح افغانستان به هدف تأمین صلح به دوحه قطر رفته است.

شایان ذکر است که روند مبادله زندانیان میان دولت افغانستان و گروه طالبان پایان یافته و هر دو جانب برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی آماده شده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید