معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان: آمریکا از کشور ما خارج نمی‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان شامگاه یک‌شنبه 6 سپتامبر در مصاحبه اختصاصی با طلوع نیوز گفت، آمریکا از افغانستان خارج نمی‌شود.

صالح اضافه کرد، آمریکا از افغانستان خارج نمی‌شود این‌جا منافع دارد، این کشور برای آمریکا «ژئواستراتژیک» است و واشنگتن با کم‌ترین هزینه می‌تواند از این طریق به منافع‌اش برسد.

وی ادامه داد، آمریکا برای منافع خود در افغانستان آمده و می‌ماند، اگر بیرون هم شود با درنظرداشت منافع‌اش این کار را می‌کند، اما خروج آمریکا جای هیچ تشویش نیست.

صالح علاوه کرد، مردم افغانستان سر گنج نشسته اند و بزرگ‌ترین منابع طبیعی را دارند وقتی صلح بیایید می‌توان این منابع طبیعی را استخراج کرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان در ادامه سخنانش به روند صلح اشاره کرده گفت، یکی از مهم‌ترین خواست‌های حکومت این کشور در آغاز مذاکرات صلح با طالبان آتش‌بس است اگر نشد پس طالبان ارادۀ برای صلح ندارند.

امرالله صالح یادآوری کرد: «به اصطلاح عامیانه فعلاً توپ در میدان طالبان است، ما آماده هستیم هر آن لحظه که هیأت طالبان به قطر برسد و حکومت قطر ما را مطمئن بسازد که آمادگی لازم را دارند، ما آماده هستیم که هیأت ما برود».

وی ادامه داد: «ما مذاکرات را مقید به هفته‌ها، ماه‌ها و روزها نمی‌کنیم. بحث عزت ماست. اگر مذاکرات به صلح با عزت می‌انجامد در یک روز پیش می‌رویم، اگر مدت طولانی بود هم پیش می‌رویم، تقسیم اوقات کسی بالای ما تحمیل شده نمی‌تواند. مهم‌ترین موضوع این است که همین نشست که حال (من و شما داریم) بعد از صلح هم امکان‌پذیر باشد».

شایان ذکر است که قرار است مذاکرات بین‌الافغانی صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان در آینده نزدیک در دوحه قطر آغاز شود. هیأت مذاکره‌کننده طالبان به قطر رفته و هیأت حکومت کابل به‌زودی رهسپار قطر خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید