افغانستان؛ تاکید عادله راز به ضرورت حمایت جامعه بین‌المللی در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عادله راز، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در آستانه شروع مذاکرات بین‌الافغانی در نشست شورای امنیت سازمان ملل که عصر پنجشنبه 3 سپتامبر برگزار شد، گفت، بیشتر از هز زمان ضرورت برای حمایت جامعه بین‌المللی داریم.

عادله راز گفت: «در حالی که ما به سوى آغاز گفت‌وگوهاى صلح گام بر مى‌داریم، بیش‌تر از هر زمان دیگرى ضرورت براى حمایت و همبسته‌گی جامعه بین‌المللی وجود دارد.»

عادله راز افزود که آغاز مذاکرات بین‌الافغانى یک فصل مهم، اما دشوار و حساس، در تاریخ افغانستان است.

به گفته راز، این مذاکرات یک محک واقعی براى نشان دادن توانایی افغانستان و جامعه بین‌المللی در حفظ دست‌آورد‌هاى مشترک دو دهه اخیر، به ویژه حقوق اساسی زنان، خواهد بود.

در این نشست، دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز گفته است، بعد از چهار دهه جنگ، مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگری امیدوارند که این جنگ ویران‌گر پایان یابد.

این همه در حالی است که جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان پنج‌شنبه 3 سپتامبر در توییتی نوشت، 400 زندانی خطرناک طالبان به استثنای شماری محدود این زندانیان که برخی کشورها در مورد آن ملاحظه دارند آزاد شدند.

فیصل اضافه کرد، طالبان سربازان ویژه دولت افغانستان را آزاد کردند و «ما انتظار داریم که گفت‌وگوها به‌زودی آغاز شود».

در همین حال، منابع به طلوع نیوز گفته اند، تمام پنج هزار زندانی گروه طالبان به استثنای هفت زندانی که کشورهای استرالیا و فرانسه درباره رهایی آن‌ها ملاحظه دارند از زندا‌ن‌های حکومت افغانستان آزاد شده‌اند.

این منابع علاوه کردند، به دلیل ملاحظه شماری از کشورها از جمله استرالیا و فرانسه این هفت زندانی خطرناک طالبان که در کشتن سربازان خارجی دست داشتند برای حبس خانگی از افغانستان به قطر منتقل خواهند شد.

از سوی دیگر، معصوم استانکزی رئیس هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان گفته است که قرار است به‌زودی مذاکرات بین‌الافغانی با طالبان آغاز شود. هیأت دولت افغانستان به‌منظور مذاکرات با طالبان آماده سفر به قطر هستند.

شایان ذکر است که نمایندگان طالبان همواره اعلام کردند که پس از رهایی پنج هزار زندانی شان از قید حکومت افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی آغاز خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید