درگذشت حدود 300شهروند خارجی مبتلا به کرونا در ایران و خروج نزدیک به نیم‌میلیون افغان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با وجود افزایش بازگشت مهاجرین افغان از ایران، مقام‌های این کشور روز سه‌شنبه 1سپتامبر از جان باختن نزدیک به 300 شهروند خارجی در اثر ابتلای به کرونا که احتمالا افغان‌ها اکثریت آنها را تشکیل می‌دهند خبر دادند.

براساس گزارش رسانه‌های ایران، حسین ذوالفقاری معاون وزیر داخله (کشور) این کشور گفت، تا کنون 2852 شهروند خارجی در این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان 294 نفر آن‌ها جان باختند و 2558 نفر دیگر بهبود یافتند.

خبرگزاری مهر نوشت، حسین ذوالفقاری در ادامه سخنانش به ورود غیرقانونی اتباع خارجی به ایران اشاره کرده، گفت: «ما نمی‌خواهیم اتباع دیگر کشورها به صورت غیرقانونی وارد شوند. سالی 672 هزار نفر از اتباع را از کشور طرد می‌کنیم. سالانه 30 میلیون دلار به کشور برای کمک به اتباع خارجی می‌شود که تنها ده درصد هزینه‌های اتباع است.»

او در ادامه یادآور شد که «40 هزار دانشجوی افغان» در ایران اقامت دارند و به گفته او «براساس گزارش‌های رسمی 17 هزار و غیر رسمی 26 هزار فارغ‌التحصیل افغانستانی» در ایران حضور دارند.

روند بازگشت مهاجران افغان از ایران

از سوی دیگر، با گسترش شیوع کرونا در ایران، روند بازگشت مهاجرین افغان از این کشور نیز افزایش یافته است.
سازمان بین‌المللی مهاجرت، سه‌شنبه 1سپتامبر با نشر گزارشی نوشت، طی هشت ماه سال جاری میلادی 485هزار و 599مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشته‌اند.

این در حالی است که در سال جاری دو حادثه دردآور برای مهاجرین افغان در ایران رخ داد در نخستین حادثه مرزبانان ایرانی شماری از مهاجران افغان را به رودخانه انداختند که در اثر آن چندین فر جان باختند و پس از گذشت یک‌ونیم ماه در اثر تیراندازی نیروهای انتظامی ایران، خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد دچار حریق شد که در نتیجه آن سه شهروند افغان بر اثر سوختگی جان باختند و شماری نیز زخمی شدند.

هیأت افغانستانی به تاریخ 21 ژوئن امسال به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور در سفری دو روزه به تهران با مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسایل مختلف دو کشور از جمله «حوادث ناگوار اخیر» علیه مهاجرین افغان گفت‌وگو کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان به تاریخ 22 ژوئن امسال اعلام کرد، هیأت کابل در سفری دو روز به تهران در زمینه‌های مصونیت اتباع افغان، پی‌گیری جدی حوادث اخیر مرتبط به جان‌باختن افغان‌ها در ایران و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید