امارات: از صلح افغانستان به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت قاطع می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات متحده عربی دوشنبه 24 اوت در گفت‌وگو با محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد، کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت قاطع می‌کند.
وزارت امور خارجه افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، این گفت‌وگو از طریق «ویدیو کنفرانس» صورت گرفت و عبدالله بن زاید آل نهیان گفت، کشورش آماده هرگونه همکاری در راستای موفقیت روند صلح در افغانستان است.

در این اعلامیه آمده، وزیر خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات متحده عربی در ادامه صحبت‌هایش به شیوع کرونا اشاره کرده و تاکید کرد: «افغانستان در صدر لستِ کشورهایی قرار دارد که از مساعدت‌های امارات متحده در امر مبارزه با ویروس کرونا بهره‌مند خواهد شد».

Advertisement

در همین حال، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در این گفت‌وگو پیرامون روند مبادله زندانیان و آغازِ زودهنگام مذاکرات صلح میان دولت این کشور با طالبان صحبت کرد و بر اهمیت پاسداری از دست‌آوردهای دموکراتیک و حقوق‌بشری نزده سال گذشته و حفظ نظام جمهوری تأکید نمود.

در اعلامیه‌ای وزارت امور خارجه افغانستان ذکر شده، محمد حنیف اتمر«کمک‌های حیاتی امارات متحده را در امر مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان ستود و از حمایت‌های ارزشمند آن کشور از روند صلح ابراز قدردانی کرد. از میزبانی ده‌ها هزار کارگر افغان و ایجاد سهولت‌ها از سوی دولت امارات برای تاجران افغان سپاسگزاری کرد».

سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان علاوه کرد که همکاری‌ها میان این دو کشور در چارچوب اسناد و موافقت‌نامه‌های همکاری میان کابل – ابوظبی هرچه بیشتر گسترش یابد.

شایان ذکر است که کشور امارات متحده عربی یکی از کشورهای است که میلیون‌ها دالر در بخش‌های مختلف به افغانستان کمک کرده است. مقام‌های افغانستان در ماه مه امسال اعلام کرده بودند که هم‌زمان با افزایش آمار کرونا در این کشور کمک‌های بشردوستانه ابوظبی به کابل رسید. این کمک‌ها شامل هفت تٌن تجهیزات و سایل طبی بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم