مادری که 3 پسرش را طالبان کشتند؛ خون فرزندانم نباید در ‌گفت‌وگوی صلح زیرپا شود

خانواده‌های قربانیان جنگ خواهان تامین عدالت در صلح استند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دفتر ساحه‌یی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در هرات می‌گوید که نباید حقوق قربانیان جنگ در گفت‌وگوهای صلح نادیده گرفته شود.

به گزارش رسانه‌های افغانستان «یک مادر کهن سال در ولسوالی آبکمری ولایت بادغیس که سه پسر جوانش را در جنگ از دست داده‌است می‌گوید که نباید خون فرزندانش در گفت‌وگوهای صلح زیرپا شود».

بنابر خبری که «طلوع‌نیوز» منتشر کرده است «این مادر می‌گوید که قاتلان پسرانش را نمی‌بخشد و آنان باید به کیفر برسند».

سه فرزند جوان این زن که در صفوف پولیس محلی وظیفه داشتند در حمله‌های طالبان در فاصله کوتاه زمانی جان باختند.

گل چهره، مادر این سه سرباز جان باخته گفت: «اگر دولت با طالبان صلح کند من از دولت خون فرزندان خودرا می‌خواهم و دولت خون فرزندان من را پایمال نکند. دولت کمک کند تا برای فرزندان خود خیرات کنم. به مرگ و خاکی دولت با طالبان صلح می‌کند.»

از سه فرزند جان باخته این مادر پیر نزدیک به ده کودک به جا مانده‌اند که مسوولیت همه این کودکان به دوش خودش مانده‌است. او با نواسه‌های کوچکش در خانه فقیرانه در یک روستای کوهستانی ولسوالی آبکمری زنده‌گی دشواری دارد.

گل چهره افزود: «قاتلان پسران خودرا نمی‌بخشم، دولت باید آنها را به دار بزند و وقتی که خون‌های آن را خوردم بعد دلم آرام می‌گیرد. اگر دولت و قانونی است قاتلان پسرانم را به دار بزند تا برای مردم عبرت شود.»

به گزارش طلوع‌نیوز، خداداد طیب، ولسوال آبکمری بادغیس گفت: «اکثر خانواده‌ها در ولسوالی آبکمری یک یا چند عضو خودرا از دست داده‌اند. نود درصد باشنده‌گان آبکمری در جنگ شهید داده‌اند. خیلی‌ها هم در این جنگ‌ها معلول شده‌اند.»

دفتر ساحه‌یی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در هرات می‌گوید که نباید حقوق قربانیان جنگ در گفت‌وگوهای صلح نادیده گرفته شود و هیچ‌کسی صلاحیت بخشیدن خون قربانیان جنگ را ندارد.

عبدالقادر رحیمی، رییس دفتر ساحه‌یی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در هرات بیان داشت: «هیچ‌کسی حق ندارد که حقوق کسی را پایمال کند و یاحق یکی را به دیگری ببخشد. دولت نمی‌تواند که حقوق افراد را به دیگران مورد عفو قرار بدهد.»

ادامه حملات خونین طالبان

با اینکه این روزها سخن از صلح مطرح می‌شود روز گذشته شماری از نیروهای امنیتی افغان در نتیجه حملات طالبان کشته شدند.
مقام‌های ولایت تخار در شمال افغانستان پنج‌شنبه 20 اوت تایید کردند، در نتیجه حملات طالبان به پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی «خواجه بهاوالدین» این ولایت 14 نیروی امنیتی افغان کشته شدند.

محمدجواد هجری سخنگوی والی تخار به «شبکه یک افغانستان» گفت، افراد طالبان با استفاده از سلاح‌های «لایزردار» بالای نیروهای خیزش مردمی «ملک احمد تاتار» حملات تهاجمی انجام دادند.

هجری اضافه کرد، این حملات ساعت 12 شامگاه چهارشنبه شروع شد و ساعت 2:30 بامداد روز پنج‌شنبه به وقت محلی ادامه داشت.

وی تایید کرد، در این درگیری 14 تن از نیروهای امنیتی افغان کشته شدند و چهار تن دیگر زخم برداشتند.

سخنگوی والی تخار علاوه کرد، در این درگیری نیروهای کمکی از سوی کندک سرحدی و فرماندهی پولیس ولسوالی خواجه بهاوالدین نیز اعزام شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم