سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان: روند رهایی زندانیان طالبان متوقف شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان دوشنبه 17 اوت در نشست خبری در کابل گفت، طالبان زندانیان حکومت افغانستان را رها نکرده اند و به همین دلیل دولت نیز روند آزاد سازی زندانیان طالبان را متوقف کرده‌است.

براساس گزارش خبرگزاری «خامه پرس» افغانستان، صدیقی در این نشست گفته است، در صورتی که گروه طالبان زندانیان حکومت را آزاد کند، هیچ مانع برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی وجود نخواهد داشت.

Advertisement

سخنگوی رییس جمهوری افغانستان با اشاره به مصارف برگزاری لویه‌جرگه مشورتی پیرامون رهایی 400 زندانی طالبان گفت که طی روز های آینده هزینه برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح همگانی خواهد شد.

روند رهایی 400 زندانی «خطرناک» طالبان از سوی حکومت افغانستان امروز جمعه 14 اوت 2020 آغاز شد.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان طی اعلامیه‌ای در توییتر گفت که روز پنج‌شنبه 13 اوت، 80 زندانی طالبان از زندان پلچرخی کابل آزاد شده‌اند.

طبق اعلام شورای امنیت ملی افغانستان، این زندانیان شامل فهرست 400 زندانی طالبان است که لویه‌جرگه مشورتی صلح، صلاحیت رهایی آن‌ها را تأیید و به حکومت واگذار کرده بود.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان نیز پس از امضای حکم رهایی 400 زندانی طالبان گفت، حالا نوبت طالبان است که نشان دهند از آتش‌بس سراسری هراس ندارند و خواست لویه جرگه مبنی به توقف جنگ و تأمین صلح را قبول کنند.

نمایندگان طالبان همواره گفته اند که براساس امضای توافق‌نامه صلح با آمریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان مبادله شوند پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی آغاز خواهد شد. این توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم