اخراج بیش از 28 هزار مهاجر افغان از ایران طی یک ماه گذشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان شنبه 15 اوت با نشر اعلامیه‌ای نوشت، 28 هزار و 621 مهاجر افغان طی یک ماه گذشته به‌گونه اجباری از ایران اخراج شده اند.

در این اعلامیه آمده که دست‌کم 63 هزار و 519 پناهجوی افغان طی یک ماه گذشته از ایران وارد افغانستان شده اند که از میان 33 هزار و 105 نفر آن به‌گونه داوطلبانه و 28 هزار و 621 نفر دیگر آن به‌گونه اجباری از ایران اخراج شدند.

Advertisement

در این اعلامیه ذکر شده، طی یک ماه گذشته 41 هزار و 974 نفر از مرز اسلام قلعه هرات و 21 هزار و 545 نفر دیگر از مرز نیمروز از ایران وارد افغانستان شدند.

براساس این اعلامیه، در میان این افراد 102 نفر که دارای مدرک پناهندگی بودند نیز از ایران وارد افغانستان شده اند.

در این اعلامیه نوشته شده: «دومین رقم بلند عودت کنندگان را افرادی تشکیل می‌دهند که به‌گونه اجباری از سوی جمهوری ایران به‌کشور عودت داده شده‌اند؛ شمار مجموعی این افراد به ( 28 هزار و 621 ) تن می‌رسند».
از سوی دیگر، سازمان بین‌المللی مهاجرت اخیراً با نشر اعلامیه‌ای نوشت، طی هفت‌ونیم ماه سال جاری میلادی 429 هزار و 632 مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشت کرده‌اند.

گفتنی است که بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران به افغانستان در شرایطی صورت می‌گیرد که در سال جاری دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران رخ داد که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند.

هیأت افغانستان به تاریخ 21 ژوئن امسال به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور در سفری دو روزه وارد تهران شد با مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسایل مختلف دو کشور از جمله «حوادث ناگوار اخیر» علیه مهاجرین افغان صحبت کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان به تاریخ 22 ژوئن امسال اعلام کرد، هیأت کابل در سفری دو روز به تهران در زمینه‌های مصونیت اتباع افغان پی‌گیری جدی حوادث اخیر مرتبط به جان‌باختن افغان در ایران و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم