.
.
.

روند آزادی 400 زندانی «خطرناک» طالبان از سوی دولت افغانستان آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روند رهایی 400 زندانی «خطرناک» طالبان از سوی حکومت افغانستان امروز جمعه 14 اوت 2020 آغاز شد.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان طی اعلامیه‌ای در توییتر گفت که روز پنج‌شنبه 13 اوت، 80 زندانی طالبان از زندان پلچرخی کابل آزاد شده‌اند.

طبق اعلام شورای امنیت ملی افغانستان، این زندانیان شامل فهرست 400 زندانی طالبان است که لویه‌جرگه مشورتی صلح، صلاحیت رهایی آن‌ها را تأیید و به حکومت واگذار کرده بود.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان گفت که زندانیان رهاشده طالبان سوگند یاد کرده‌اند که پس از این، زندگی صلح‌آمیز را انتخاب می‌کنند و «خلاف مردم افغانستان» نمی‌جنگند.

لویه جرگه مشورتی صلح در شهر کابل افغانستان برای بحث و تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت 400 زندانی طالبان جمعه 7 اوت با اشتراک 3200 نفر آغاز شد و یک‌شنبه 9 اوت پایان یافت، اعضای این جرگه فیصله کردند که 400 زندانی طالبان به هدف تأمین صلح آزاد شوند.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان نیز حکم آزادی 400 زندانی طالبان را امضا کرده و گفت، حالا نوبت طالبان است که نشان دهند از آتش‌بس سراسری هراس ندارند و خواست لویه جرگه مبنی به توقف جنگ و تأمین صلح را قبول کنند.

نمایندگان طالبان همواره گفته اند که براساس امضای توافق‌نامه صلح با آمریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان مبادله شوند پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی آغاز خواهد شد. این توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.