.
.
.

لویه جرگه مشورتی افغانستان پایان یافت؛ غنی حکم رهایی 400زندانی طالبان را امضا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

لویه جرگه مشورتی صلح در شهر کابل افغانستان برای بحث و تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت 400 زندانی طالبان یک‌شنبه 9 اوت پایان یافت و اعضای این جرگه فیصله کردند که 400 زندانی طالبان به هدف تأمین صلح آزاد شوند.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان نیز امروز در مراسم اختیتامیه این لویه جرگه گفت: «من امروز حکمی را امضا خواهم کرد که در زندگی نتوانسته‌ام، حکم 400 زندانی طالبان را امضا کرده آن‌ها را رها خواهیم کرد».

غنی ادامه داد: «لویه جرگه افغانستان امروز تاریخ ساخت. من امروز افتخار می‌کنم که ظرفیت و اراده ملت و دولت را ثابت ساختید. ما می‌توانیم این صلح را به نتیجه برسانیم و آغوش ملت افغانستان به اندازه بزرگ است که طالب در آن جا خواهد شد».

وی تاکید کرد که جنگ راه حل نیست و دولت و مردم افغانستان ظرفیت صلح را بصورت اساسی دارد.

رئیس جمهوری افغانستان علاوه کرد: «تصمیم نگرفتن در این شرایط جرم است. در این شرایط که افغانستان به حرکت ضرورت دارد، همه دست‌به‌دست هم بدهیم تا مشترکاً تصمیم اساسی و قوی را برای تقویت ملت و دولت بگیریم».

وی تاکید کرد که حالا نوبت طالبان است که نشان دهند از آتش‌بس سراسری هراس ندارند و خواست لویه جرگه مبنی به توقف جنگ و تأمین صلح را قبول کنند.

لویه جرگه مشورتی صلح (نشست بزرگان) جمعه 7 اوت امسال برای بحث و تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت 400 زندانی طالبان با اشتراک 3200 نفر از سراسری افغانستان در شهر کابل آغاز شد و یکشنبه 9 اوت پایان یافت.

گفته شده که این 400 زندانیان طالبان که «زندانیان خطرناک» عنوان شده اند، به موارد جرمی متعدد محکوم به مجازات شدند.

از 400 زندانی طالبان 156 تن در کتگوری «اعدام» دسته‌بندی شده‌اند. هم‌چنان 105 تن دیگر از زندانیان طالبان به دلیل ارتکاب جرم قتل محکوم به مجازات شده‌اند.

به همین ترتیب، 34 نفر در جرایم «اختطاف منجر به قتل» دست داشته‌اند. شمار زندانیانی که در پیوند به قاچاق مواد مخدر محکوم به مجازات شده‌اند، به 51 تن می‌رسد. 44 زندانی طالبان در فهرست سیاه دولت افغانستان و متحدانش قرار دارند.

شش زندانی دیگر در پیوند به جرایم اخلاقی محکوم به مجازات شده‌اند و موارد جرمی چهار زندانی طالبان معلوم نیست.