.
.
.

سخنگوی طالبان رابطه این گروه با ایران را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سهیل شاهین سخنگوی گروه طالبان به تازگی در مصاحبه با خبرگزاری ریانوواستی (Ria Novosti) تایید کرد که این گروه با ایران تماس دارد اما تحویل تسلیحات از سوی روسیه به طالبان را رد کرد.

شاهین در این مصاحبه درباره اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای میزبانی مذاکرات بین‌الافغانی، ضمن تاکید بر ادامه تماس با ایران، گفت: «تهران اراده برای حل مساله افغانستان از خود نشان می‌دهد و ما استقبال می‌کنیم»

سهیل شاهین افزود: «ما با کشورهای همسایه از جمله ایران تماس داریم زیرا با این کشور مرز طولانی داریم. صدها هزار پناهنده افغان در ایران به سر می‌برند به این ترتیب ما با ایران گفت‌وگو می‌کنیم و در آینده نیز به مذاکره در این خصوص ادامه می‌دهیم.»

او در ادامه گفت: «راوبط ما با کشورهای همسایه رابطه سیاسی است ما رابطه نظامی با هیچ کشوری نداریم».

سخنگوی طالبان درباره لویه جرگه مشورتی صلح در کابل که از سوی دولت افغانستان برگزار و تصمیم گرفته شد که 400 زندانی دیگر طالبان را آزاد کنند، گفت: «ما توافقنامه با آمریکا داریم که در دوحه امضا شده است بر اساس این سند زندانیان گروه طالبان باید آزاد شوند. در آنجا قید شده که پیش از مذاکرات بین‌الافغان باید پنج هزار زندانی طالبان آزاد شوند. برای این منظور نیازی به برگزاری لویه جرگه نیست.»

دولت افغانستان با برگزاری لویه جرگه مشورتی دو روزه در باره 400 زندانی طالبان که افراد «خطرناک» این گروه عنوان شدند، تصمیم‌گیری کرد. اعضای این جرگه فیصله کردند که 400 زندانی طالبان رها شوند.

آمریکا و برخی از مقام‌های افغان همواره دولت ایران را به حمایت مالی و نظامی از طالبان در افغانستان متهم کرده اند.

قبل از این عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان به تاریخ 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفته بود، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است سلاح‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می‌گیرند.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به تاریخ 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد.

همچنان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در گذشته در گزارشی نوشت، دولت ایران طالبان را در افغانستان حمایت مالی، نظامی و آموزشی می‌کند. پنتاگون در گزارش‌ خود تایید کرد که دولت ایران پول، آموزش و اسلحه در دسترس طالبان قرار می‌دهد.

اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده ‌اند.

از جانب دیگر، قبل از این برخی مقام‌های حکومت افغانستان از دیدارها و گفت‌وگوهای برخی کشورها به شمول ایران با اعضای طالبان انتقاد کرده و گفته بودند، این اقدام باعث مشروعیت بخشیدن به این گروه می‌شود.