تصویری؛ ده‌ها تن از شهروندان افغان در کابل از اعتراض بلقیس روشن حمایت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ده‌ها تن از شهروندان افغان شنبه 8 اوت در یک گردهمایی در شهر کابل از اعتراض بلقیس روشن عضو پارلمان افغانستان در تالار لویه جرگه مشورتی صلح مبنی به «طالبان باج ندهید» حمایت کردند.

آنها از اعتراض بلقیس روشن نماینده مردم فراه در پارلمان افغانستان حمایت کردند و برخورد خشونت‌آمیز با وی را محکوم نمودند.

Advertisement

بلقیس روشن قطعنامه این گردهمایی را در صفحه رسمی فیسبوک‌اش همگانی کرده و در آن آمده است: «ما جمعی از شهروندان از این حرکت دلیرانه خانم بلقیس روشن ستایش و حمایت کرده و در کنار این زن قهرمان ایستاده‌ایم».

شایان ذکر است که بلقیس روشن عضو مجلس نمایندگان افغانستان جمعه 7 اوت در جریان سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری این کشور در مراسم گشایش لویه جرگه مشورتی صلح در کابل اعتراض کرده گفت: «باج دهی به طالبان وحشی خیانت ملی است».

پس از اعتراض بلقیس روشن یک خانم دیگر در تالار لویه جرگه در مقابل این اعتراض وی واکنش نشان داد و بلقیس روشن را لت‌وکوب کرد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان و رئیس لویه جرگه مشورتی صلح از بلقیس روشن عضو پارلمان این کشور به دلیل برخورد خشونت‌آمیز با وی در تالار لویه جرگه مغذرت خواست.

عبدالله در مصاحبه با تلویزیون ملی افغانستان گفت: «از طریق همین تربیون معذرت می‌خواهم از خانم روشن. این روش را جز روش و ارزش‌های که نظام ما استوار است نمی‌دانیم و غیر قابل قبول است و باید مورد بررسی قرار بگیرد».

در کنار حاشیه به متن هم توجه کنید

شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان امروز شنبه در ارتباط به واکنش‌های شهروندان افغان و رسانه‌ها به برخورد خشونت‌آمیز بلقیس روشن نوشت، در کنار حاشیه به متن هم توجه کنید.

مرتضوی در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «از دیروز تاحالا بیشتر تمرکز روی حاشیه‌های جرگه شده است.

شاید خانم روشن در این هدف خود موفق شده باشد. اما از رسانه‌ها، فعالان جامعه مدنی، نخبه‌گان، سیاسیون و همه اقشار جامعه انتظار می‌رود که در کنار حاشیه به متن هم توجه کنند».

وی در ادامه نوشت: «بحث بر سر مرگ و زندگی است. بحث بر سربقای افغانستان و توسعه ارزش‌های بدست آمده است. تمرکز به حاشیه‌ها سبب می‌شود که بنیادی‌ترین موضوع کشور به فراموشی سپرده شود. تمرکز به حاشیه‌ها همه را برای همیشه به حاشیه خواهد برد. سرنوشت جمعی، خرد جمعی و تصمیم جمعی را می‌طلبد. تنها حکومت برنده و بازنده این بازی نخواهد بود. برنده و بازنده تمام مردم خواهد بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم