افغانستان؛ واکنش‌ها به لت‌وکوب عضو پارلمان در لویه جرگه صلح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شماری از نهادهای حامی آزادی بیان شنبه 8 اوت در مورد برخورد خشونت‌آمیز با بلقیس روشن عضو پارلمان افغانستان در تالار لویه جرگه مشورتی صلح در کابل واکنش نشان دادند.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشت: «در لویه‌جرگه مشورتی صلح با دو معترض، پس از بیان نظر انتقادی‌‌شان، برخوردی در تضاد با ارزش‌های قانون اساسی و حقوق بشری و در تعارض با اصل اساسی جرگه (تبادل آزاد آرای مشورتی) شد».

Advertisement

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان از حکومت خواست که از حق آزادی بیان همه شهروندان دفاع و محافظت کند.

در همین حال، نهاد حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان(نی) با نشر اعلامیه‌ای نوشت، از آزادی بیان باید حراست شود و نباید در نشست‌های ملی به این ارزش پشت پا زده شود.

در این اعلامیه آمده: «جرگه‌ی مشورتی صلح در کابل با حضور هزاران اشتراک کننده دایر شد. در جریان سخن‌رانی محمداشرف غنی، رئیس جمهور، یکی از شرکت کنندگان، خانم بلقیس روشن، با شعار «به طالبان جنایت‌کار، باج ندهید» می‌خواست که صدای اعتراض‌ش را بلند کند، اما با خشونت مواجه شده و صدای‌ش گذاشته نشد که بلند شود».

نی تاکید کرده: «آن‌چه با این‌روی‌داد، روشن می‌شود، خلاف‌ورزی از قوانین نافذ، از جمله قانون اساسی افغانستان است. ماده‌ی 34 قانون اساسی افغانستان، آزادی بیان را از هرگونه تعرض مصئون دانسته است. دفتر نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان از حکومت افغانستان و شخص رئیس جمهور می‌خواهد تا برای بررسی این قضیه، شرایط و اوامر لازم را مهیا و اصدار نماید».

شایان ذکر است که بلقیس روشن عضو مجلس نمایندگان افغانستان جمعه 7 اوت در جریان سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری این کشور در مراسم گشایش لویه جرگه مشورتی صلح در کابل اعتراض کرده گفت: « باج دهی به طالبان وحشی خیانت ملی است».

پس از اعتراض بلقیس روشن یک خانم دیگر در تالار لویه جرگه در مقابل این اعتراض وی واکنش نشان داد و بلقیس روشن را لت‌وکوب کرد.

لویه جرگه(نشست بزرگان) جمعه 7 اوت امسال برای بحث و تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت 400 زندانی طالبان با اشتراک 3200 نفر از سراسری افغانستان در شهر کابل آغاز شد برای دو روز ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم