اعضای لویه جرگه افغانستان فیصله کرد که 400 زندانی طالبان رها شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع خبری افغانستان امروز شنبه 8 اوت 2020 گزارش دادند که اعضای لویه جرگه صلح این کشور فیصله کردند، 400 زندانی طالبان رها شوند.

در اعلامیه پایانی این نشست آمده: «شرکت‌ کننده‌ها پیشنهاد کردند، برای رسیدن به صلح پایدار و باعزت لازم است که 400 زندانی باقی‌مانده‌ طالبان رها شوند تا بهانه‌ای برای تعویق مذاکرات صلح نماند. شرکت کننده‌ها تاکید کرده‌اند که با آزدی زندانیان طالب آتش‌بس بدون قید و شرط برقرار گردد و طرف‌ها به آن متعهد بمانند. مذاکرات صلح در زودترین فرصت آغاز شود و هیئتی «فراگیر و همه‌شمول ملی که توانایی دفاع از ارزش‌های 19 سال پسین و دست‌آوردهای آن را داشته باشد»، از افغانستان نمایندگی کند. بهتر است که مذاکرات صلح به رهبری افغان‌ها در داخل افغانستان برگزار شود و جامعه جهانی شروع و موفقیت گفت‌وگوها و تأمین صلح پایدار در افغانستان را ضمانت کنند. اعضای لویه جرگه مشورتی صلح از طالبان خواسته‌اند که «نباید دیگر به نام داعش حملات هراس‌افگنانه انجام دهند». زندانیان طالبان باید با ضمانت ملی و بین‌المللی رها شوند تا دوباره به صف نبرد نپیوندند. شرکت‌کننده‌ها در لویه جرگه مشورتی صلح از حکومت خواسته‌اند که باید رضایت خانواده‌های قربانیان جنگ را به دست آورد.»

در ادامه این بیانیه آمده که در جریان مذاکرت صلح با طالبان از قانون اساسی افغانستان به ویژه فصل دوم قانون اساسی و نظام مردم‌سالاری در مذاکرات دفاع شود. آزادی‌ها و حقوق شهروندی که در قانون اساسی این کشور آمده است به ویژه حقوق و آزادی‌های زنان و همچنین و آزادی بیان و آزادی مطبوعات حفظ شود. اعضای لویه جرگه مشورتی صلح خواستار آن شده‌اند که توافقات صلح تحث نظارت و ضمانت سازمان ملل، قدرت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌ای صورت گیرد.

عبدالله عبدالله رئیس لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان با دریافت فیصله و پیشنهادهای کمیته‌های کاری لویه جرگه گفت، فیصله نهایی این نشست لویه جرگه فردا اعلام خواهد شد.

لویه‌ جرگه مشورتی صلح افغانستان برای بحث و تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت 400 زندانی طالبان جمعه 7 اوت در شهر کابل آغاز شد و تا امروز شنبه 8 اوت ادامه دارد.

در این لویه جرگه مشورتی صلح 3200 نفر به شمول 720 زن از سراسر افغانستان اشتراک کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم