رییس‌جمهوری افغانستان: سه روز پس از رهایی 400 طالب، مذاکرات بین‌الافغانی شروع می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمداشرف غنی،رییس جمهوری افغانستان امروز جمعه 7 اوت 2020 در مراسم گشایش لویه‌جرگه مشورتی صلح در کابل گفت که این جرگه را برای بحث و تصمیم‌گیری درباره سرنوشت 400 زندانی گروه طالبان برگزار کرده است.

به گزارش منابع خبری افغانستان، رییس جمهوری این کشور گفت که طالبان تعهد کرده‌اند که با رهایی 400 زندانی باقی‌مانده‌ این گروه در ظرف سه روز مذاکرات رسمی را آغاز می‌کنند. غنی همچنان گفت، طالبان در عین حال تهدید کرده‌اند که اگر این زندانیان رها نشوند به جنگ و خشونت خود ادامه داده و آن را شدت می‌بخشند.

غنی در ادامه گفت، چهارهزار و 600 زندانی طالبان مطابق توافق‌نامه‌ صلح دوحه از زندان‌های دولت آزاد شده، اما او صلاحیت رهایی 400 زندانی باقی‌مانده‌ این گروه را ندارد. غنی تأکید کرد که این شمار از زندانیان گروه طالبان دارای «دوسیه‌های سنگین» هستند و او مطابق قانون اساسی صلاحیت رهایی آن‌ها را ندارد.

به گفته‌ی او، حکومت افغانستان تا کنون برای نشان دادن تعهد و حسن نیت، گام‌های زیادی را برداشته است درحالی که براساس توافق‌نامه‌ صلح دوحه، پیش از آغاز مذاکرات، حکومت افغانستان هیچ تعهدی برای رهایی زندانیان طالبان نداشت.

محمد اشرف غنی گفت، نمایندگان مردم در لویه‌جرگه مشورتی صلح جمع شده‌اند تا خواب‌های شوم دیگران را با خاک یکسان ساخته و پایه‌های نظام را بیشتر مستحکم سازند. به گفته‌ او، روایت امروز مردم، روایت فرار از دیکتاتوری، تحمیل، امتیازطلبی و زیاده‌خواهی است.

رییس جمهوری افغانستان در ادامه گفت، طالبان تهدید کردند که اگر 400 زندانی این گروه مطابق فهرست رها نشوند، آن‌ها نه تنها به جنگ ادامه خواهند داد که سطح خشونت‌ها را افزایش نیز خواهند داد. به گفته او، رهبران طالبان در عین حال تعهد کرده است که اگر چنان‌چه این شمار از زندانیان این گروه از بند رها شوند، سه روز پس از رهایی آن‌ها، وارد مذاکرات مستقیم به هیات مذاکره‌کننده دولت خواهند شد.

گفته شده که این زندانیان طالبان که «زندانیان خطرناک» عنوان شده اند، به موارد جرمی متعدد محکوم به مجازات شدند.

از 400 زندانی طالبان 156 تن در کتگوری «اعدام» دسته‌بندی شده‌اند. هم‌چنان 105 تن دیگر از زندانیان طالبان به دلیل ارتکاب جرم قتل محکوم به مجازات شده‌اند.

به همین ترتیب، 34 نفر در جرایم «اختطاف منجر به قتل» دست داشته‌اند. شمار زندانیانی که در پیوند به قاچاق مواد مخدر محکوم به مجازات شده‌اند، به 51 تن می‌رسد. 44 زندانی طالبان در فهرست سیاه دولت افغانستان و متحدانش قرار دارند.

شش زندانی دیگر در پیوند به جرایم اخلاقی محکوم به مجازات شده‌اند و موارد جرمی چهار زندانی طالبان معلوم نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم