واکنش‌ها به نمایش پرچم طالبان در قلب تهران؛ از طالبان حمایت نکنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پس از نمایش پرچم گروه طالبان در «پارک ملت» در قلب شهر تهران، کاربران افغان در شبکه اجتماعی توییتر با راه اندازی هشتگ «از طالبان حمایت نکنید» واکنش‌های شدید نشان دادند.

داوود ناجی مشاور سیاسی شورای امنیت ملی افغانستان در توییتی نوشت: «جمهوری اسلامی که مهاجران را در رودخانه مرزی غرق می‌کنند و یا در آتش می‌سوزانند، اما طالبان را تجهیز می‌کنند و حامیانش در پارک ملت پرچم طالبان را بلند کنند. طالبان همان‌گروهی است که یازده دیپلمات و خبرنگار ایرانی را در مزار کشتند‎».

حضرت سالک کاربر دیگر و خبرنگار آزاد نوشت: «‏سال پیش نوشتم که طالبان در ایران دفتر رسمی دارند. اما پاچه گیران نظام اسلامی مثل موریانه‌ها چسپیدند که نه اینگونه نیست و تو توهین می‌کنی! طالبان در ایران دفتر رسمی و دم و دستگاه مجهز در اختیار دارند و از سوی بیت رهبری ایران مستقیم حمایت می‌شوند. این چیزیست که خودم با چشم سر دیدم!».

برخی کاربران نوشتند که 70 نفر از حامیان طالبان در روز اول عید پرچم طالبان را در پارک ملت تهران برافراشتند اما رسانه ایرانی انصاف نیوز به نقل از نگهبان پارک ملت تهران گزارش داد که شمار این افراد 10 نفر بودند و دستگیر شدند.

اما قدرت الله رجوی کاربر افغان در این مورد نوشت: «‏‎‎‎‎اولا به رسانه‌های ایران و مقاماتش هیچ اعتباری نیست، هواپیمای اوکراینی را زدند و تا دو روز انکار می‌کردند. ثانیا در همان خبر اطلاعات ضد و نقیض وجود داره، یکی میگه دستگیر شدند و دیگری میگه نشدند. کمی حب الوطن داشته باشید و از ماله کشی آخوندها دست بردارید».

در همین حال، ساسان آقایی کاربر ایرانی در این مورد نوشت: «‏مردم شریف افغانستان؛ حضور تروریست‌ها و آدم‌کش‌‌های طالبان در پایتخت کشور ما، هیچ ارتباطی با نیت‌ها و خواسته‌های واقعی مردم ایران ندارد. ما نیز مانند شما از بنیادگرایان نفرت داریم و شعار محوری ما در همه‌ی این سال‌ها یکی‌ست؛ مرگ بر طالبان چه کابل چه تهران. به طالبان باج ندهید».

شایان ذکر است که منابع در تهران جمعه 31 ژوئیه 2020 از تجمع و بر افراشته‌شدن پرچم «طالبان مقیم تهران» همزمان با آتش‌بس سه‌روزه به مناسبت عید قربان میان این گروه و دولت افغانستان در پارک ملت تهران خبر دادند.

عارف احمدی مهاجر افغان در ایران نوشت: «آتش‌بس سه‌روزه عید بر طالبان مقیم تهران هم تاثیر مثبت گذاشته، به صورت آزادانه [در بوستان ملت تهران] و با پرچم بی‌رنگ‌شان گشت‌و‌گذار می‌کنند و از صلح و آرامش لذت می‌برند».

احمدی در ادامه نوشت: «کنارشان رفتم تا عکس بگیرم، اجازه نمی‌دادند ولی وقتی کمی پشتو حرف زدم و اختر مبارکی کردم آرام‌تر شدند و این چند فریم عکس را گرفتم».

ارتباط دولت ایران با طالبان

آمریکا و برخی از مقام‌های افغان در گذشته دولت ایران را متهم کردند که جنگجویان طالبان را در افغانستان حمایت مالی و نظامی می‌کنند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در گذشته با نشر گزارشی نوشت، دولت ایران طالبان را در افغانستان حمایت مالی، نظامی و آموزشی می‌کند. پنتاگون در گزارش خود تایید کرده بود، دولت ایران پول، آموزش و اسلحه در دسترس طالبان قرار می‌دهد. اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده‌اند.

عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران 19 ژوئیه 2020 در مصاحبه اختصاصی با طلوع نیوز تایید کرد که دولت ایران با طالبان تماس دارد، اما رابطه نظام‌مندی ندارد.

عراقچی گفته بود: «شاید چندین سال است که ما همان‌طوری که با همه گروه‌ها تماس داشتیم با آن‌ها [طالبان] هم تماس داشتیم؛ نظرات‌شان را شنیدیم، نظرات خودمان را هم گفتیم، در یک مقطعی هم نمایندۀ آن‌ها به ایران سفر کرد، من باهاش صحبت کردم، با من گفت‌وگو کرد. یک‌بار دیگر هم نمایندۀ دیگری [طالبان به ایران] آمد که با وزیر خارجه ما ملاقات کرد».

در همین رابطه عبدالوهاب وردک فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان در 8 ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفته بود، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک گفت، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است سلاح‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می‌گیرند.

همچنان، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به تاریخ 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد.

از جانب دیگر، قبل از این برخی مقام‌های حکومت افغانستان از دیدارها و گفت‌وگوهای برخی کشورها با اعضای طالبان انتقاد کرده و گفته بودند، این اقدام باعث مشروعیت بخشیدن به این گروه می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید