افغانستان حملات موشکی نظامیان پاکستانی به مناطق مسکونی در قندهار را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ملی افغانستان جمعه 31 ژوئیه اعلام کرد که در اثر حملات موشکی نظامیان پاکستانی به ولسوالی «سپین بولدک» ولایت قندهار این کشور، 9 غیرنظامی جان باختند و 50 تن دیگر زخم برداشتند.

براساس خبرنامه وزارت دفاع ملی افغانستان، در حملات موشکی نظامیان پاکستانی به مناطق مسکونی در ولسوالی «سپین بولدک» ولایت قندهار 9 غیرنظامی کشته شده و 50 تن دیگر زخم برداشتند.

در این خبرنامه آمده است، ستر جنرال محمد یاسین ضیا لوی درستیز قوای مسلح افغانستان، به تمام نیروهای نظامی به ویژه به قول اردوهای 205 اتل، 201 سیلاب و 203 تندر هدایت داد تا برای پاسخگویی به عمل بالمثل در مقابل نظامیان پاکستانی آمادگی کامل اختیار کنند و نیروهای افغان را در خط دیورند با سلاح‌های سبک و سنگین بیشتر تجهیز کنند.

اما دفتر والی قندهار گفته است، در این حملات، 15 غیرنظامی از جمله یک کودک کشته و 80 غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

اکنون نیروهای هوایی و نیروهای ویژه افغان در حالت احضارات درجه یک قرار گرفته و در صورت ادامه حملات موشکی نظامیان پاکستانی به خاک افغانستان، با عمل بالمثل نظامیان افغان روبه‌رو خواهند شد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه‌ افغانستان این حملات نظامیان پاکستانی را با «شدیدترین الفاظ» محکوم کرد.

در اعلامیه‌ی این وزارت آمده است که حملات نظامیان پاکستانی در وضعیت شیوع کرونا و چالش‌های اقتصادی این ویروس برای مردم فقیر و بی‌بضاعت و همچنان همزمانی این حملات با روز عرفه، باعث رنجش و نگرانی شدید مردم افغانستان شده است. وزارت خارجه افغانستان تأکید کرد که پاکستان باید با احترام به تمام اصول پذیرفته‌شده‌ دیپلماتیک و توافقات موجود میان دو کشور، برای جلوگیری از تکرار چنین حملات از میکانیزم‌های موجود نظامی و دیپلماتیک استفاده کند.

در این اعلامیه آمده است: «افغانستان همیشه طرفدار صلح و حفظ آرامش در امتداد خط فرضی دیورند است، اما در عین حال نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توان کامل دفاع از مردم و دادن پاسخ به چنین حملاتی را دارند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید