دولت ایران پس از نیم‌ قرن به پژوهشگر افغان تابعیت داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدتقی هاشمی مدیر کل امور اتباع خارجی استان (ولایت) خراسان رضوی ایران دوشنبه 27 ژوئیه از اعطای تابعیت ایران به نجیب مایل هروی شاعر، نویسنده و پژوهشگر افغان خبر داد. این پژوهشگر افغان 49 سال است در ایران زندگی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، هاشمی اضافه کرد: «اعطای تابعیت ایران به این هنرمند افغانستانی مقیم کشورمان پنجم مرداد ماه امسال و با تلاش و همکاری تمامی وزارتخانه‌های مرتبط در سریعترین شکل ممکن صورت گرفت».

وی ادامه داد: «استاد نجیب مایل هروی پس از خواندن سوگند نامه و انجام آزمون تابعیت، مراحل قانونی این فرآیند را طی نمود و اسناد تابعیتی وی نیز در ماه‌های آینده صادر خواهد شد».

مدیر کل امور اتباع خارجی استانداری خراسان رضوی ایران اظهار کرد، مسائل مرتبط با سند مالکیت آپارتمان و بیمه بازنشستگی مایل هروی نیز مورد پیگیری قرار گرفت.

از سوی دیگر، شهاب مایل هروی فرزند نجیب مایل هروی پژوهشگر نامدار افغان در ایران چهارشنبه 17 ژوئن 2020 اعلام کرده بود، در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت اقامتی پدرش از سوی دولت ایران، خود را در مشهد آتش زد و مقام‌های ایرانی وی را تهدید کردند تا برای پدرش دادخواهی نکند.

شهاب مایل هروی به روزنامه «اطلاعات روز» گفته بود، در مقابل نمایندگی وزارت خارجه ایران در شهر مشهد به‌خاطر مشکل در سند اقامت ده‌ساله پدرش با بنزین خودش را آتش زد.

شهاب مایل هروی اضافه کرد، در حدود یک ماه در یکی از شفاخانه‌های ایران بستری بوده است و دولت ایران باید در راستای حمایت از پدرش اقدام کند.

وی گفته بود، مشکل در سند اقامت ده‌ساله پدرش در ایران وجود دارد و او نمی‌تواند با این سند اقامت به کشورهای خارجی سفر کند.

شهاب مایل هروی فرزند نجیب مایل هروی، نویسنده و پژوهشگر سرشناس افغانستان مقیم ایران است که در ماه مه امسال دست به خودسوزی زده بود.

نجیب مایل هروی در سال 1950 میلادی در ولایت هرات افغانستان متولد شده است. او از سال 1971 میلادی تاکنون در ایران زندگی می‌کند. وی تا کنون ده‌ها کتاب و صدها مقاله در مورد عرفان و ادبیات فارسی نوشته است. نجیب مایل هروی همسر ایرانی دارد و دارای دو فرزند است.

گفتنی است که دولت ایران در شرایطی از اعطای تابعیت ایران به پژوهشگر افغان خبر داده است که اخیراً دو حادثه مرتبط به مهاجرین افغان در ایران رخ داد که پس از گذشت یک‌ونیم ماه از حادثه به رودخانه انداختن مهاجرین افغان توسط نیروهای ایرانی، حادثه دیگری که تیراندازی نیروهای انتظامی ایران به خودرو (موتر) حامل پناهجویان افغان در شهر یزد بود رخ داد که در این تیراندازی موتر یادشده حریق شده و در نتیجه سه افغان بر اثر جراحات و سوختگی جان باختند و شماری نیز زخم برداشتند.

هیأت افغانستان یک‌شنبه 21 ژوئن امسال به ریاست محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه این کشور در سفری دو روزه وارد تهران شد با مقام‌های ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسایل مختلف دو کشور از جمله «حوادث ناگوار اخیر» علیه مهاجرین افغان صحبت کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان دوشنبه 22 ژوئن امسال اعلام کرد، هیأت کابل در سفری دو روز به تهران در زمینه‌های مصونیت اتباع افغان پی‌گیری جدی حوادث اخیر مرتبط به جان‌باختن افغان در ایران و راه‌های جلوگیری از تکرار این حوادث، به توافقاتی دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید