طالبان: اگر نیروهای خارجی در زمان مشخصی بیرون نشوند تصامیم لازم خواهیم گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی رهبر گروه طالبان افغانستان به تازگی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرانی«تسنیم» گفت، اگر نیروهای خارجی در زمان مشخصی از افغانستان بیرون نشوند در آن صورت تصامیم لازم خواهد گرفت.

ملا برادر اضافه کرد: «جدول زمانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان مشخص است و آنها طی 14 ماه باید از این کشور خارج شوند. نتایج اجرای توافق‌نامه قطر با آمریکا تاکنون مثبت بوده است. در مرحله نخست آمریکا اعلام کرد که پنج پایگاه نظامی را تخلیه کرده است و نظامیان آمریکایی نیز به 8600 نفر کاهش یافته‌اند که البته این روند ادامه دارد، با این حال، اگر نیروهای خارجی در زمان تعیین‌شده از افغانستان خارج نشوند، امارت اسلامی تصمیم‌های لازم را اتخاذ خواهد کرد».

وی در مورد مبادله زندانیان گفت: «اصرار داریم که زندانیان امارت اسلامی بر اساس توافق‌نامه دوحه و فهرست ارائه‌شده به طرف مقابل، آزاد شوند تا زمینه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیز مهیا شود و البته این ادعا که امارت اسلامی فهرست جدیدی به کابل ارائه کرده است نیز حقیقت ندارد. آزادی تمام پنج هزار زندانی طالبان پیش‌شرط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است».

معاون سیاسی رهبر طالبان در مورد قدرت سیاسی در افغانستان اشاره کرده اظهار کرد: «طالبان خواستار برپایی نظام اسلامی فراگیر است. ما در فکر انحصار قدرت نیستیم. همه افغان‌ها برای خدمت و حراست از نظام اسلامی و کشور شان حق دارند که سهیم باشند. زمانی که بر اساس تفاهم و مذاکرات بین‌الافغانی یک نظام اسلامی در افغانستان تشکیل شد، هر افغان حق دارد که در خدمت به این کشور سهیم شود. البته روند صلح موافقان و مخالفانی دارد که در دولت اشرف غنی هم شاید برخی مخالف این روند باشند».

شایان ذکر است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در شهر دوحه قطر رسماً امضا شد. زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا و ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان این توافق‌نامه را امضا کردند. این توافق‌نامه تاریخی پس از 18 ماه تلاش آمریکا امضا شد.

هم‌زمان با امضای این توافق‌نامه صلح آمریکا با طالبان، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو در کابل نشست مشترک خبری برگزار کرد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در این نشست خبری گفت، تمام ماده‌های توافق‌نامه صلح آمریکا با طالبان «مشروط» است.

هم‌زمان با امضای توافق‌نامه صلح آمریکا با طالبان، حکومت افغانستان و آمریکا اعلامیه‌ای مشترک نشر کردند.

در این اعلامیه آمده بود: «ایالات متحده بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافق با طالبان در مدت 135 روز شماری نیروهای نظامی‌اش را در افغانستان به 8600 نفر کاهش می‌دهد و دیگر تعهدات شان را براساس توافق‌نامه صلح آمریکا با طالبان عملی خواهد کرد».

در ادامه اعلامیۀ مشترک ذکر شده بود: «در تطابق با ارزیابی و تشخیص مشترک از سوی ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی افغانستان، ایالات متحده، متحدین و ائتلاف بین‌المللی بقیه نیروهای شان را در جریان 14 ماه بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافق‌نامه آمریکا و طالبان از افغانستان خارج نموده و تمام نیروهایش را از پایگاه‌های باقی مانده، مشروط به اجرای تعهدات طالبان در توافق‌نامه بین ایالات متحده و طالبان از افغانستان خارج می‌کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید