هویت 33 پناهجوی افغان غرق شده در دریاچه ترکیه شناسایی شدند

17 جسد تاکنون به کابل انتقال یافتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه‌ افغانستان یکشنبه 26 ژوئیه اعلام کرد که تعداد شهروندان افغان که در حادثه‌ غرق ‌شدن کشتی حامل پناهجویان در دریاچه‌ «وان» ترکیه جان باخته‌اند، به 33 نفر رسید.

حامد تهذیب، معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه افغانستان به روزنامه اطلاعات روز گفته است، تاکنون اجساد 60 سرنشین این کشتی حامل پناهجویان از آب بیرون کشیده شدند که 33 تن آنان شهروندان افغان هستند.

تهذیب گفته است، از مجموع 33 پناهجوی افغان، اجساد پنج تن‌شان در موافقت با خانواده‌های آنان در ترکیه به خاک سپرده شده و اجساد 17 نفر دیگرشان به کابل منتقل و به خانواده‌های‌شان سپرده شده است.

به گفته‌ او، روند انتقال اجساد شهروندان افغان از ترکیه به کابل ادامه دارد. او همچنان تأکید کرد که تلاش‌های سفارت افغانستان در انقره و کنسولگری افغانستان در شهر استانبول در همکاری با دولت ترکیه و خانواده‌های قربانیان برای تشخیص هویت اجساد و انتقال آن به کابل ادامه دارد.

همچنان، گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان به روزنامه «هشت صبح» گفته است، تاکنون 60 جسد متعلق به کشتی حامل مهاجران که در وان غرق شده بود، از آب بیرون کشیده است. هیواد نیز می‌گوید که از این میان، هویت 33 مهاجر افغان شناسایی شده است.

پس از غرق شدن شماری از پناهجویان افغان در این حادثه، وزارت خارجه افغانستان، یک هیأت را از سفارت این کشور در ترکیه برای رسید‌گی به این موضوع به شهر وان فرستاد.

با این حال، گران هیواد از جانب دیگر، از شهروندان کشورش خواست که از مهاجرت‌های غیرقانونی خودداری کنند و زند‌گی و سرنوشت‌شان را به دست قاچاق‎بران نسپارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید