آیا زندانیان طالبان پس از رهایی به میدان جنگ بر می‌گردند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر یک‌شنبه 26 ژوئیه در توییتی نوشت، زندانیان این گروه پس از رهایی از زندان دولت افغانستان به میدان جنگ برنگشته اند.

شاهین اضافه کرد، به تمام زندانیان رها شده این گروه از قید دولت افغانستان دستور داشته شده «در خانه‌های شان بماند و به میدان جنگ نروند. آنها کاملاً آن را رعایت کرده اما امنیت ملی اداره کابل بالای زندانیان رها شده حملات نا به هنگام انجام می‌دهند، آنها را گرفتار و توقیف می‌کنند».

وی از دولت افغانستان خواسته که از «تخطی‌ها و اعمال تحریک‌آمیز» دست بردارد در غیر آن مسئولیت عواقب آن به عهده دولت کابل خواهد بود.

در همین حال، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان شنبه 25 ژوئیه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، گروه طالبان در هفته گذشته 46 غیرنظامی را کشته است.

در این اعلامیه آمده که گروه طالبان در هفته گذشته 401 حمله را در 23 ولایت افغانستان انجام داد که در نتیجه 46 غیرنظامی کشته و 93 غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

در این اعلامیه ذکر شده که بیشترین تلفات غیرنظامیان توسط طالبان در ولایت‌های هلمند، بادغیس و غور بوده است.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان گفته است: «هدف قرار دادن افراد ملکی خلاف تمام موازین انسانی، دینی، اخلاقی و جنگی محسوب می‌شود که همواره گروه طالبان این موارد را نادیده گرفته است».

شایان ذکر است که گروه طالبان در شرایطی از برنگشتن زندانیان آزاد شده شان به میدان جنگ خبر می‌دهد که فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنای افغانستان به تاریخ 7 ژوئیه 2020 با انتقاد از حملات اخیر طالبان بر نیروهای امنیتی افغان گفته بود، برخی از زندانیان طالبان که از سوی دولت رها شدند، به میدان جنگ برگشته‌اند.

این بگومگوها در حالیست که روند مبادله زندانیان طالبان با دولت افغانستان پایان نیافته است. زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز به تازگی دور تازه سفرش را به کشورهای پاکستان، قطر، افغانستان، ناروی و بلغاریا آغاز کرده و هدف سفرش تأمین صلح می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید