افغانستان؛ سرپرست بانک مرکزی به دادستانی معرفی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع خبری افغانستان امروز دوشنبه 20 ژوئیه از معرفی اجمل احمدی، سرپرست بانک مرکزی این کشور به دادستانی خبر دادند.

روزنامه «سلام وطندار» افغانستان نوشته است، اجمل احمدی که چندی پیش از سوی مجلس نمایند‌گان این کشور به دلیل عدم پاسخ‌گویی و برکناری شماری از اعضای برجسته این بانک، سلب صلاحیت شده بود، از سوی کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های مجلس سنا به دادستانی معرفی شده است.

براساس این گزارش، زلمی زابلی، رئیس کمیسیون رسید‎گی به شکایت‌های مجلس سنای افغانستان روز گذشته (یکشنبه 19 ژوئیه) در نشستی گفت: «اجمل احمدی، سرپرست بانک مرکزی، خلاف قانون شماری از کارمندان با تجربه و بلندپایۀ این بانک را بدون دلیل موجه، از کار برکنار کرده‌ است.»

او گفت: «آقای احمدی سرپرست وزارت تجارت و صنعت بود، ۲۱ تن از کارمندان این وزارت را به صورت غیرقانونی از کار برکنار کرده بود.»

در اواخر ماه ژوئن امسال، شورای عالی بانک مرکزی افغانستان به ریاست اجمل احمدی، چهار کارمند ارشد بانک مرکزی به شمول معاون اول و معاون دوم را برکنار کرد و دلیل آن را «پرونده فساد» اعلام کرد. پس از آن، اتحادیه حقوق دانان افغانستان در واکنش به برکناری این چهار کارمند بانک مرکزی گفتند که اجمل احمدی بر اساس یک رابطه سیاسی گماشته شده و اکنون برخوردهای غیرقانونی را با کارمندان این بانک آغاز کرده است.

همچنان مقام‌های برکنارشدۀ بانک مرکزی افغانستان، اجمل احمدی، سرپرست این بانک را به برخورد سیاسی با خودشان متهم کرده و گفته اند، باید مطابق قانون اگر سوء استفاده یا فساد صورت گرفته باشد، باید به سارنوالی معرفی شوند و آن‌ها کار تفتیش و بررسی خود را انجام بدهند و بعد از آن محکمه دربارۀ من تصمیم بگیرد.

به باور حقوق‌دانان افغان، نه رهبری بانک مرکزی و نه هم شورای عالی بانک، صلاحیت برکناری کارمندان را ندارند. همچنان، حقوق‌دانان معرفی احمدی را به عنوان سرپرست بانک مرکزی، خلاف قانون عنوان کرده بودند. بر بنیاد قانون، رئیس بانک مرکزی افغانستان باید پس از گرفتن رای اعتماد مجلس نمایندگان این کشور معرفی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید