فعالان حقوق زن افغانستان: رئیس‌جمهور و همسرش باید عضو کارزار «نامم کجاست» شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه کارزار «نامم کجاست» فعالان حقوق زن افغان از محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان و همسرش رولا غنی خواستند که عضو این کارزار شوند.

ناهید فرید عضو مجلس نمایندگان افغانستان در گفت‌وگو با روزنامه «هشت صبح» از بانوی اول و شخص رییس‌جمهوری افغانستان خواسته با عضویت در این کارزار، از دختران و زنانی که برای رسیدن به یکی از ابتدایی‌ترین حقوق‌شان دادخواهی می‌کنند، حمایت کنند.

فرید اضافه کرد، هویت زنان از مهم‌ترین اولویت‌ها در افغانستان است و باید حکومت زمینه‌ی درج نام مادران در شناس‌نامه‌های الکترونیکی را فراهم کند و هویت‌ آن‌ها را به رسمیت بشناسد.

با گسترش کارزار «نامم کجاست؟» برخی چهره‌های مشهور افغانستان هم عضو آن شده‌اند؛ فرهاد دریا، آوازخوان شناخته شده افغان، از چهره‌هایی است که در این دادخواهی سهم گرفته و برخی بانوان آوازخوان و فعالان حقوق زن هم به آن پیوسته‌اند.

فرهاد دریا آهنگ‌ساز و خواننده مشهور افغان با نشر پیام تصویری در صفحه رسمی فیسبوک‌اش با همسرش سلطانه از این دادخواهی «نامم کجاست» اعلام حمایت کرده گفت: «بیایید زنان را با هویت خودشان بشناسیم و احترام کنیم».

شماری از فعالان سیاسی و چهره‌های نام‌آشنای دنیای سیاست نیز در این کارزار عضو شده‌اند و زنان فرهنگی و قلم‌به‌دست برای پشتی‌بانی و معرفی بیش‌تر این حرکت دادخواهی مطلب می‌نویسند و آن را در رسانه‌های نوشتاری نشر می‌کنند.

برخی از فعالان حقوق زن افغان در سال 2017 میلادی کارزار «نامم کجاست» را راه‌اندازی کردند که کارزار امسال بر درج نام مادر در تذکره(شناسنامه) فرزند تاکید دارد و فعالان حقوق زن افغان می‌گویند، باید هویت مستقل زنان افغانستان به رسمیت شناخته شود و قانونی گردد.

در حال حاضر در افغانستان فقط نام پدر در تذکره (شناسنامه) فرزند درج می‌شود و فعالان حقوق زن افغان تلاش دارند که باید در کنار اسم پدر، اسم مادر نیز در تذکره فرزند ذکر شود و این موضوع قانونی گردد.

از سوی دیگر، در کنار کارزار مجازی «نامم کجاست»، بیشتر کاربران افغان کارزار دیگری را نام تحت نام «به طالبان باج ندهید» نیر راه اندازی کرده اند.

این کاربران از حکومت افغانستان و جامعه جهانی می‌خواهند در روند مذاکرات صلح با طالبان به دست‌آوردهای 18 سال گذشته این کشور توجه جدی کنند و نباید این دست‌آوردها قربانی شود.

گفتنی است محمدحنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان پنج‌شنبه 16 ژوئیه 2020 در نشست خبری در کابل گفت، هیچ بهانه‌ای برای تأخیر در آغاز مذاکرات بین‌الافغانی وجود ندارد و 12 کشور آماده میزبانی از این مذاکرات‌اند.

اما نمایندگان طالبان تاکید می‌کنند باید پنج هزار زندانی شان با یک هزار زندانی دولت افغانستان مبادله شود پس از آن این مذاکرات شروع خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید