شورای امنیت ملی افغانستان: طالبان در یک ماه گذشته 129 غیرنظامی را کشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان شنبه 18 ژوئیه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، طالبان در یک ماه گذشته 129 غیرنظامی را کشته و 291 غیرنظامی دیگر را زخمی کردند.

در این اعلامیه آمده است که گروه طالبان در یک ماه گذشته یک هزار و 456 حمله را در ولایت‌های مختلف افغانستان انجام داده است.

در اعلامیه ذکر شده: «گروه طالبان با وجود تعهد‌شان بر کاهش خشونت‌، در ماه گذشته بیشترین حملات و تحرکات را در شهرها و شاهراه‌ها داشتند که در 30 ولایت کشور، بیشتر تلفات مربوط به مردم ولایات سمنگان، قندهار ننگرهار می‌گردد».

در ادامه اعلامیه یادآوری شده: «طالبان در کنار انتحار و انفجار در نقاط مخلتلف افغانستان دست به ترورهای هدفمند و ماین‎های مقناطیسی می‌زنند که اکثر قربانی آن خانواده‌ها و افراد بی‌گناه می‌باشد».

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان گفته که خشونت در برابر افراد غیرنظامی «عمل خلاف قوانین جنگ و جنایت جنگی محسوب شده، که طالبان هر روز در افغانستان مرتکب آن می‌گردند».

گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

از سوی دیگر، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا شامگاه جمعه 17 ژوئیه در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور تاکید کرد که مذاکرات بین‌الافغانی باید هرچه زودتر آغاز شود و خشونت‌ها توقف یابد.

شایان ذکر است که در این روزها حملات طالبان در نقاط مختلف افغانستان افزایش یافته و هم‌چنان، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان سه‌شنبه 14 ژوئیه 2020 با نشر گزارشی نوشت، یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که در شش ماه نخست امسال یک هزار و ‌213 غیرنظامی جان‌ باخته و یک هزار و ‌744 تن دیگر‌ زخمی شده اند.

در ادامه این گزارش آمده بود: «از مجموع تلفات افراد ملکی در شش ماه نخست سال 2020 میلادی‌ 48,5 درصد آن توسط گروه طالبان؛ 26,7 درصد توسط عاملان نامعلوم؛ 15,5 درصد توسط نیروهای حکومتی؛ 6,3 درصد توسط گروه داعش و 2,3 درصد توسط نیروهای بین‌المللی صورت گرفته است و ‌باقی ‌تلفات براثر فیر راکت‌های نیروهای پاکستانی در ولایات کنر، کندهار، پکتیا و خوست‌ بوده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید