تاکید آمریکا به آغاز فوری مذاکرات بین‌الافغانی و توقف خشونت در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا شامگاه جمعه 17 ژوئیه در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور تاکید کرد که مذاکرات بین‌الافغانی باید هرچه زودتر آغاز شود و خشونت‌ها توقف یابد.

ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت، رابرت اوبراین گفت، آمریکا از یک افغانستان متحد، مستقل، دموکرات و واحد که دوباره به مکان امن برای «تروریزم» مبدل نگردد، حمایت می‌کند. در این اعلامیه آمده: «در این مکالمه تیلفونی هر دو طرف، نگرانی‌های شانرا در خصوص افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان ابراز نموده، خاطرنشان کردند که باید این خشونت‌ها بخاطر برقراری صلح پایدار در افغانستان، متوقف گردد».

شایان ذکر است که در این روزها حملات طالبان در نقاط مختلف افغانستان افزایش یافته و هم‌چنان، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان سه‌شنبه 14 ژوئیه 2020 با نشر گزارشی نوشت، یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که در شش ماه نخست امسال یک هزار و ‌213 تن جان‌ باخته و یک هزار و ‌744 تن دیگر‌ زخمی شده اند.

در ادامه این گزارش آمده بود: «از مجموع تلفات افراد ملکی در شش ماه نخست سال 2020 میلادی‌ 48,5 درصد آن توسط گروه طالبان؛ 26,7 درصد توسط عاملان نامعلوم؛ 15,5 درصد توسط نیروهای حکومتی؛ 6,3 درصد توسط گروه داعش و 2,3درصد توسط نیروهای بین‌المللی صورت گرفته است و ‌باقی ‌تلفات براثر فیر راکت‌های نیروهای پاکستانی در ولایات کنر، کندهار، پکتیا و خوست‌ بوده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید