کشته و زخمی شدن بیش از دو هزار غیرنظامی در افغانستان طی شش ماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان سه‌شنبه 14 ژوئیه با نشر گزارشی نوشت، یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که در شش ماه نخست امسال در مجموع دو هزار و 957 غیرنظامی در این کشور کشته و زخمی شدند.

در این گزارش آمده: «در880 رویداد مختلف امنیتی، در مجموع دو هزار و ‌957 تن از افراد ملکی کشته و زخمی شده‌اند‌ که از این جمله‌ هزار و ‌213 تن جان‌ باخته و هزار و ‌744 تن دیگر‌ زخمی شده‌اند. ارقام یادشده نشان می‌دهد که تلفات افراد ملکی در شش ماه نخست سال 2020 میلادی، نسبت به شش ماه اول سال 2019 میلادی‌ 11 درصد کاهش یافته است».

در ادامه این گزارش ذکر شده: «از مجموع تلفات افراد ملکی در شش ماه نخست سال 2020 میلادی‌ 48,5 درصد آن توسط گروه طالبان؛ 26,7 درصد توسط عاملان نامعلوم؛ 15,5 درصد توسط نیروهای حکومتی؛ 6,3 درصد توسط گروه داعش و 2,3درصد توسط نیروهای بین‌المللی صورت گرفته است و ‌باقی ‌تلفات براثر فیر راکت‌های نیروهای پاکستانی در ولایات کنر، کندهار، پکتیا و خوست‌ بوده است».

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان علاوه کرده که در اثر حملات طالبان در شش ماه نخست امسال 542 نفر کشته و 896 نفر دیگر زخمی شده اند که تلفات افراد غیرنظامی در حملات طالبان در مقایسه با شش ماه نخست سال گذشته 24 درصد کاهش یافته است.

شایان ذکر است که این گزارش کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در مورد تلفات افراد غیرنظامی در شرایطی نشر شده که مقام‌های ولایت فاریاب افغانستان به رسانه‌ها گفته‌اند که طالبان دیشب (شامگاه دوشنبه) بالای نمازگزاران در این ولایت تیراندازی کردند که در نتیجه سه نفر کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند. طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید