خلیلزاد در واکنش به حمله طالبان: تطبیق توافقنامه صلح آمریکا براساس شرایط خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان سه‌شنبه 14 ژوئیه در واکنش به حملۀ طالبان بر ریاست امنیت ملی سمنگان گفت، تطبیق مرحله بعدی توافقنامه صلح رویکرد آمریکا براساس شرایط خواهد بود.

خلیلزاد در صفحه رسمی توییترش نوشت، تداوم حملات طالبان خلاف تعهدات‌شان برای کاهش خشونت‌ها به هدف رسیدن به آتش‌بس دایمی و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.

Advertisement

خلیلزاد نوشت: «در نتیجۀ این خشونت‌ها شمار زیادی از افغانان بی‌ دلیل کشته می‌شوند.»

او در این توییت نوشته است: «این کار موضع مخالفان صلح را تقویت و به تخریب‌کننده‌گان این روند فرصت بیشتری فراهم می‌کند. از تمامی طرف‌ها می‌خواهیم که به خشونت‌ها پایان دهند.»

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان تاکید کرد: «در تطبیق مرحلۀ بعدی توافق‌نامۀ صلح روی‌کرد آمریکا بر اساس شرایط خواهد بود و برای مبادلۀ زندانیان، کاهش خشونت‌ها، تطبیق کامل تعهدات توافق‌نامۀ صلح و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی پافشاری خواهد کرد.»

حمله خونین انتحاری روز گذشته طالبان به ریاست امنیت ملی ولایت سمنگان در شمال افغانستان با واکنش‌های شدید روبه‌رو شده است و حکومت افغانستان این حمله را نشان‌دهنده گرفتن امتیاز طالبان از مذاکرات صلح خوانده و گفته است، طالبان هنوزهم به خشونت و تداوم جنگ پافشاری دارند.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «توسل به ادامه خشونت و کشتن مردم برای بدست آوردن امتیاز در مذاکرات، بدترین رویکردی است که با تاسف گروه طالبان آن را اختیار کرده‌اند».

از سوی دیگر، نمایندگی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل از همه گروه‌های درگیر در افغانستان خواسته قوانین بین‌المللی بشردوستانه را رعایت کنند و از جان غیرنظامیان محافظت نمایند. هم‌چنان، اتحادیه اروپا نیز در واکنش به حمله طالبان در سمنگان در توییتی نوشت: «در مواقعی که افغانستان گام‌های جسورانه‌ای برای صلح برداشته است، حمله طالبان به سمنگان یک تحریک است».

یک موتر (خودرو) بمب‌گذاری شده بامداد دوشنبه 13 ژوئیه دفتر ریاست امنیت ملی ولایت سمنگان در شمال افغانستان را آماج قرار داد. صفت‌الله سمنگانی معاون والی سمنگان تایید کرد، پس از انفجار موتر بمب‌گذاری شده دو مهاجم با نیروهای امنیتی درگیر شدند که این درگیری‌ها پس از 6 ساعت با کشته شدن مهاجمان پایان یافت.

معاون والی سمنگان گفت در این حمله 12 کارمند این ریاست به شمول دو زن کشته شدند و 63 نفر دیگر که بیشتر شان غیرنظامی هستند زخم برداشتند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید