صدیقی: زمان آن فرا رسیده تا طالبان دست از خشونت بردارند و وارد روند صلح شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان یک‌شنبه 12 ژوئیه در توییتی نوشت، زمان آن فرا رسیده تا طالبان دست از خشونت بردارند به‌گونه واقعی وارد روند صلح شوند.

صدیقی در ادامه نوشت: «افزایش خشونت‌های اخیر گروه طالبان در شهرها، حمله بر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای طالبان که قربانی آن مردم‌اند، و هدف‌گیری کارمندان دولت، امید و انتظار مردم ما و جامعه‌ی جهانی را برای آغاز گفت‌وگوها و برقراری صلح پایدار در کشور خدشه دار می‌سازد».

از سوی دیگر، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان شنبه 11 ژوئیه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، طی یک هفته گذشته 32 غیرنظامی توسط طالبان کشته و 45 غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

در این اعلامیه آمده که این غیرنظامیان در 16 ولایت افغانستان از سوی طالبان کشته و زخمی شدند و این گروه به «کشتار مردم بی‌گناه» ادامه می‌دهند.

در اعلامیه ذکر شده: «اکثر تلفات ملکی برخاسته از ماین‌های کنار جاده، جنگ مستقیم و کشتن هدفمند مردم از سوی گروه طالبان می‌باشد و همچنین از تاسیسات و مکان‌های عامه به عنوان سپر جنگی استفاده می‌نمایند. گروه طالبان بر علاوه کشتار مردم افغانستان، دست به اختطاف افراد ملکی نیز می‌زنند».

در ادامه این اعلامیه یادآوری شده: «تلفات ملکی و خشونت یکی از موارد مهمی اند که دولت افغانستان همواره بر توقف آن تاکید می‌ورزد، اما گروه طالبان خواست همه طرف‌ها و مردم افغانستان را نادیده گرفته، به کشتار مردم بی‌گناه ادامه می‌دهند».

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان تاکید کرده که کشتن افراد بی‌گناه خلاف تمام موازین دینی، مذهبی و اخلاقی بوده که گروه طالبان برخلاف همه اصول جنگی مرتکب آن می‌شوند.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در واکنش به اعلامیه دفتر شورای امنیت ملی افغانستان در توییتی نوشت، در هفته گذشته در هیچ جای این کشور افراد غیرنظامی از سوی افراد طالبان کشته و زخمی نشده اند.

شایان ذکر است دولت افغانستان پنج‌شنبه هفته گذشته میزبان یک نشست جهانی در رابطه به روند صلح بود که اشتراک‌کنندگان این نشست بر کاهش خشونت در این کشور تاکید کردند. این نشست جهانی به‌گونه آنلاین برگزار شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید