17 زندانی دولت افغانستان از سوی طالبان آزاد شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شنبه 11 ژوئیه در توییتی نوشت، 17 تن از نیروهای امنیتی دولت افغانستان در ولایت غور از زندان این گروه آزاد شدند.

طالبان می‌گویند که تا کنون بیش از 700 زندانی دولت افغانستان را آزاد کرده اند، اما دفتر شورای امنیت ملی افغانستان رهایی حدود 500 زندانی دولت این کشور را از سوی طالبان تایید کرده است.

هم‌چنان دولت افغانستان تا کنون چهار هزار و 19 زندانی طالبان را آزاد کرده است. نمایندگان طالبان می‌گویند که براساس امضای توافق‌نامه صلح با آمریکا، باید پنج هزار زندانی شان با یک هزار زندانی دولت افغانستان مبادله شوند پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی صلح آغاز خواهد شد. این توافق‌نامه به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

از سوی دیگر، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان شنبه 11 ژوئیه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، طی یک هفته گذشته 32 غیرنظامی توسط طالبان کشته و 45 غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

در این اعلامیه آمده که این غیرنظامیان در 16 ولایت افغانستان از سوی طالبان کشته و زخمی شدند و این گروه به «کشتار مردم بی‌گناه» ادامه می‌دهند.

در اعلامیه ذکر شده: «اکثر تلفات ملکی برخاسته از ماین‌های کنار جاده، جنگ مستقیم و کشتن هدفمند مردم از سوی گروه طالبان می‌باشد و همچنین از تاسیسات و مکان‌های عامه به عنوان سپر جنگی استفاده می‌نمایند. گروه طالبان بر علاوه کشتار مردم افغانستان، دست به اختطاف افراد ملکی نیز می‌زنند».

در ادامه این اعلامیه یادآوری شده: «تلفات ملکی و خشونت یکی از موارد مهمی اند که دولت افغانستان همواره بر توقف آن تاکید می‌ورزد، اما گروه طالبان خواست همه طرف‌ها و مردم افغانستان را نادیده گرفته، به کشتار مردم بی‌گناه ادامه می‌دهند».

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان تاکید کرده که کشتن افراد بی‌گناه خلاف تمام موازین دینی، مذهبی و اخلاقی بوده که گروه طالبان برخلاف همه اصول جنگی مرتکب آن می‌شوند.

گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

شایان ذکر است دولت افغانستان پنج‌شنبه هفته گذشته میزبان یک نشست جهانی در رابطه به روند صلح بود که اشتراک‌کنندگان این نشست بر کاهش خشونت در این کشور تاکید کردند. این نشست جهانی به‌گونه آنلاین برگزار شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید