شورای امنیت ملی افغانستان: طالبان طی یک هفته 68 غیرنظامی را کشته و زخمی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان شنبه 11 ژوئیه اعلام کرد که طی یک هفته گذشته 23 غیرنظامی از سوی طالبان در این کشور کشته و 45 غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

براساس اعلام دفتر شورای امنیت ملی افغانستان، 68 تن از غیرنظامیان در 16 ولایت این کشور طی یک هفته از سوی طالبان کشته یا زخمی شده‌اند.

براساس این اعلامیه، بیشترین تلفات به غیرنظامیان در هفته‌ی گذشته در ولایت ننگرهار به ثبت رسیده است.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان، طالبان را متهم کرد که خواست همه طرف‌ها و مردم افغانستان را نادیده گرفته و به «کشتار مردم بی‌گناه» ادامه می‌دهند.

گروه طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان چندی پیش تاکید کرد که طالبان با افزایش خشونت‌ها، مذاکرات با حکومت را به تعویق انداخته‌اند.

هفته گذشته که دولت میزبان سه نشست منطقه‌ای و بین‌المللی در پیوند به صلح بود، یکی از تأکیدات اشتراک‌کننده‌گان این نشست‌ها کاهش خشونت‌ها برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی بوده است.

قابل ذکر است که فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنای افغانستان در نشست عمومی، 7 ژوئیه 2020 با انتقاد از حملات اخیر طالبان گفت، برخی از زندانیان طالبان که از سوی دولت رها شدند، به میدان جنگ برگشته‌اند.

رییس مجلس سنای افغانستان گفت: «روز گذشته در جریان عملیات نیروهای امنیتی در ولایت لغمان، شمار زیادی از کسانی کشته شدند که پس از رهایی از زندان، برای ایجاد دردسر برای مردم به جنگ روی آورده بودند.»

مسلم‌یار در ادامه گفت، مخالف رهایی زندانیان طالبان نیست، اما مخالف سرسخت رهایی آن شماری از زندانیان است که دوباره به میدان جنگ بر می‌گردند. رییس مجلس سنای افغانستان افزود، آمریکا به عنوان میانجی این موضوع را باید جدی بگیرد. او از حکومت این کشور نیز خواست که کسانی را رها کنند که بر تعهدات‌شان برای ادامه زنده‌گی صلح‌آمیز و عاری از خشونت پای‌بند باشند.

در همین حال، شماری از سناتوران افغان نیز گفته‌اند، برخی از زندانیان طالبان خلاف تعهدشان دوباره به میدان جنگ برگشته و به صورت عملی در نبردها علیه مردم و نیروهای امنیتی این کشور شرکت می‌کنند.

قبلاً شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده بود که از زندانیان طالبان تعهد کتبی گرفته شده، تا به میدان‌های جنگ بر نگردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید