رییس مجلس سنای افغانستان: برخی زندانیان طالبان پس از رهایی به میدان جنگ برگشته اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنای افغانستان در نشست عمومی روز سه‌شنبه 7 ژوئیه 2020 با انتقاد از حملات اخیر طالبان بر نیروهای امنیتی افغان گفت، برخی از زندانیان طالبان که از سوی دولت رها شدند، به میدان جنگ برگشته‌اند.

رییس مجلس سنای افغانستان در صفحه‌ فیس‌بوکش صحبت‌هایش در این نشست را، نشر کرد، او گفت: «روز گذشته در جریان عملیات نیروهای امنیتی در ولایت لغمان، شمار زیادی از کسانی کشته شدند که پس از رهایی از زندان، برای ایجاد دردسر برای مردم به جنگ روی آورده بودند.»

مسلم‌یار در ادامه گفت، مخالف رهایی زندانیان طالبان نیست، اما مخالف سرسخت رهایی آن شماری از زندانیان است که دوباره به میدان جنگ بر می‌گردند.

رییس مجلس سنای افغانستان افزود، آمریکا به عنوان میانجی این موضوع را باید جدی بگیرد. او از حکومت این کشور نیز خواست که کسانی را رها کنند که بر تعهدات‌شان برای ادامه زنده‌گی صلح‌آمیز و عاری از خشونت پای‌بند باشند.

در همین حال، شماری از سناتوران افغان نیز گفته‌اند، برخی از زندانیان طالبان خلاف تعهدشان دوباره به میدان جنگ برگشته و به صورت عملی در نبردها علیه مردم و نیروهای امنیتی این کشور شرکت می‌کنند.

قبلاً شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده بود که از زندانیان طالبان تعهد کتبی گرفته شده، تا به میدان‌های جنگ بر نگردند.

نمایندگان طالبان می‌گویند، براساس امضای توافق‌نامه صلح با آمریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی صلح آغاز خواهد شد. این توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان بتاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید