افزایش قاچاق دالر (دلار) از افغانستان به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شماری از صرافان ولایت هرات در غرب افغانستان دوشنبه 6 ژوئیه اعلام کردند که با برداشتن محدویت‌ها بر واردات، قاچاق دالر از کشورشان به ایران نیز افزایش یافته است.

براساس گزارش سایت خبری «سلام تایمز» فرید احمد احمدی یک صراف در شهر هرات گفت: «برخی از خریداران اسعار در هرات حتی دالر امریکایی را با نرخی بالاتر از قیمت بازار خریداری می‌کنند. هرکدام از آنها [هر دفعه] ده‌ها هزار دالر امریکایی را به ایران ارسال می‌کند».

نثار احمد عظیمی صراف دیگر در شهر هرات اظهار کرد: «برخی از مردم ریال را از ایران می‌آورند، دالر امریکایی را خریداری می‌کنند و آنها را به ایران منتقل می‌کنند. آنها بازار و روند تبادله اسعار را مختل می‌سازند. قاچاق دالر امریکایی به ایران باید متوقف شود، و گرنه این کار باعث بالا رفتن نرخ تبادله دالر خواهد شد و مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد».

عظیمی اضافه کرد: «بسیاری روزها هیچ دالر امریکایی در بازار یافت نمی‌شود یا به مقدار کم در دسترس هستند زیرا برخی از مردم روزانه دالر را در بازار خریداری می‌کنند. ما از حکومت می‌خواهیم كه آنها را دستگیر كند و از انتقال دالرهای امریکایی به ایران جلوگیری كند».

وی علاوه کرد، قاچاقبران برای انتقال دالر از افغانستان به ایران از لاری‌ها(کامیون) استفاده می‌کنند.

در همین حال، بهاءالدین رحیمی رئیس اتحادیه صرافان ولایت هرات به «سلام تایمز» گفته است: «حتی اگرچه مقامات به دلیل همه‌گیر ویروس کرونا عبور و مرور بین ایران و افغانستان را به شدت محدود کرده اند، اما لاری‌ها هنوزهم بین این کشورها زیاد عبور ومرور می‌کنند که بسیاری از آنها دالر امریکایی را به ایران قاچاق می‌کنند».

رحیمی اضافه کرد، به دلیل قاچاق دالر به ایران، نرخ تبادله دالر در شهر هرات نسبت به شهر کابل بالاتر است.

وی ادامه داد: «د افغانستان بانک(بانک مرکزی افغانستان) در توزیع دالرهای امریکایی در هرات محدودیتی را وضع کرده است، زیرا دالرها به ایران قاچاق می‌شوند. این محدودیت باعث کمبود دالر امریکایی در بازار شده است و بر تجارت‌ها و معاملات تأثیر منفی می‌گذارد».

در همین رابطه، انورشاه یوسفی رئیس شعبه د افغانستان بانک (بانک مرکزی افغانستان) در ولایت هرات به «سلام تایمز» گفت، به دلیل قاچاق دالرهای آمریکایی به خارج، این بانک به بانک‌های خصوصی در ولایت هرات دالر توزیع نمی‌کند و دالرهای موجود در بازار هرات، از طریق راه‌های هوایی و زمینی از کابل می‌آیند.

یوسفی تاکید کرد: «به دلیل متفاوت بودن نرخ تبادله دالر امریکایی در افغانستان و ایران، برخی از گروه‌های مافیایی دالرهای امریکایی را از بازار هرات جمع آوری می‌کنند و آنها را به ایران انتقال می‌دهند».

از سوی دیگر، عبیدالله نورزی فرمانده پولیس ولایت هرات می‌گوید، پولیس برای جلوگیری از قاچاق دالر به ایران اقدامات لازم را در داخل شهر و تمام نقاط ورودی و خروجی انجام داده است.

نورزی اضافه کرد: «پولیس و واحدهای استخباراتی در بازارهای هرات حضور دارند و افرادی را مشاهده می‌کنند که در خرید دالر امریکایی و قاچاق آن به کشورهای همسایه تلاش می‌کنند. تعدادی از افراد متهم به قاچاق دالر امریکایی دستگیر شده‌اند».

وی علاوه کرد: «پولیس شاهراه‌ها و همچنان پولیس گمرک به طور جدی در این زمینه کار می‌کنند. آنها با افراد مشکوک به قاچاق اسعار به خارج از کشور، بسیار جدی برخورد می‌کنند».

قابل ذکر است که این اولین بار نیست که دالر آمریکایی از افغانستان به ایران قاچاق می‌شود، در گذشته نیز با شدت گرفتن تحریم‌ها علیه ایران، قاچاق دالر به آن کشور افزایش یافته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید