توسعه تجارت محور گفت‌وگوی مقام‌های افغانستان و پاکستان در گذرگاه تورخم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر مطبوعاتی والی ننگرهار در شرق افغانستان شنبه 4 ژوئیه با نشر اعلامیه‌ای نوشت، مقام‌های افغان و پاکستان در نشست مشترک در گذرگاه تورخم در مورد توسعه تجارت و رفع چالش‌ها فراروی تاجران گفت‌وگو کردند. گذرگاه تورخم یکی از مهم‌ترین بنادر تجاری میان کابل – اسلام آباد به شمار می‌رود.

در این اعلامیه آمده، عاطف مشعل سفیر افغانستان در اسلام آباد همراه برخی از مقام‌های ولایت ننگرهار در نشست مشترک با مقام‌های پاکستانی در گذرگاه تورخم در مورد گسترش تجارت و ترانزیت میان دو کشور صحبت نمودند.

براساس این اعلامیه، این نشست مشترک به هدف تقویت روابط تجاری میان دو کشور برگزار شد و بر ایجاد هماهنگی مشترک در بخش تجارت تاکید گردید.

این در حالیست که وزارت صنعت و تجارت افغانستان دوشنبه 22 ژوئن 2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشته بود، هم‌زمان با فصل برداشت زراعتی(کشاورزی) دولت پاکستان مرزهایش را به روی صادارات این کشور باز کرد.

در این اعلامیه آمده بود، با حکومت پاکستان توافق شده که تمام صادرات و واردات تجاری با رعایت تدابیر ویژه بهداشتی به هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت گیرد.

در این اعلامیه ذکر شده بود، روند مراورات تجاری میان افغانستان و پاکستان به حالت عادی برگشته و مرزها به روی کالاهای تجاری تاجران افغان باز شده است.

وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفته بود بسته بودن مرزهای پاکستان باعث شد که کابل در بخش‌های اقتصاد و تجارت آسیبی جدی را متحمل شود.

گفتنی است که پاکستان دو نیم ماه پیش مرزهایش را با افغانستان به دلیل جلوگیری از انتشار ویروس کرونا بست که این کار برای تاجران افغان مشکلات زیادی را ایجاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید